نکات مهم در مصاحبه

نویسنده: بدون دیدگاه دسته‌بندی:آموزشی


مصاحبه افراد برای شغل، کاری پیچیده و زمانبر و در عین حال یکی از مهمترین وظایف مدیران است که نیاز به توجه زیاد و برنامه‌ریزی دارد. در جهان اول، فرایند مصاحبه روز به روز پیچیده‌تر و مهمتر می‌شود. دلیل آن این است که انتخاب اشتباه باعث افزایش هزینه های مستقیم و غیرمستقیم سازمانی می‌شود. در فرایند مصاحبه، کاندیدا سعی می‌کند توجه شما را جلب کند و همیشه در مورد خصوصیات مثبت خود با لغتهای چند معنی اغراق کند. نقاط ضعف کاندیدا معمولاً در صحبتهای او حذف می‌شود و شکستهای خود را به گردن بی‌عرضگی سازمان قبلی می‌اندازد. کاندیدا با استفاده از زبان بدن (Body Language) سعی می‌کند خود را به شما نزدیک کند.


به نظر شما، مصاحبه چه اهمیتی دارد؟

ساختار مصاحبه باید چگونه باشد؟

قابلیت های اصلی در مصاحبه کدامند؟

مصاحبه افراد برای شغل

مصاحبه افراد برای شغل

ساختار مصاحبه و تعیین سوالات آن

 1. بخش اول، آرام کردن کاندیدا، بخش معرفی و فاز آشنایی با کاندیدا که مباحث عمومی در آن مطرح می‌شود.
 2. بخش پرسش و پاسخ برای شفاف کردن شکاف‌های موجود در رزومه و موارد دیگر. برخی سؤالات به این شکل هستند:
  🔺چرا می‌خواهید شغل خود را تغییر دهید؟
  🔺فکر می‌کنید مهم‌ترین خصوصیات فردی شما چیست؟
  🔺رابطه شما با همکاران قبلی‌تان چگونه بوده است؟
  🔺مهمترین دست‌یافته شغلی شما چه بوده است؟
  🔺در زندگی کاری‌تان، در کدام بخش کمترین اثربخشی را داشته‌اید؟
  🔺اهداف بلندمدت شما چیست و چگونه می‌خواهید به آنها برسید؟
 3. ارزیابی شخصیت و ویژگی‌های فردی مصاحبه‌شونده
 4. بخش انتهایی برای مصاحبه‌شونده جهت پرسیدن سؤال در مورد شغل و شرایط آن.

تعیین استراتژی مصاحبه

سبک واقعی: هدف اصلی در این سبک، بدست آوردن اطلاعات واقعی است و شخصیت مصاحبه شونده اهمیت کمتری دارد. برای این کار لازم است لیستی از سوالات عمومی و تخصصی برای بدست آوردن جوابهای موردنظر تهیه شود.

سبک موقعیتی: در این سبک، هدف این است که ببینید کاندیدا چگونه بخش های اصلی کار را اداره می کند. در این سبک باید سوالاتی مانند «شما چکار می کردید اگر در موقعیت ….. قرار می گرفتید؟» پرسیده شود. در واقع کاندیدا را باید به تشریح کامل سناریو هدایت کرد.

سبک مقابله ای: هدف این سبک، ارزیابی رفتار کاندیدا تحت استرس های مربوط به کار است. بهتر است موقعیتی برنامه ریزی شود که ناگهان وارد تجربه کاندیدا در مواجهه با آن موقعیت شود و راهکار او مورد ارزیابی قرار گیرد.

سبک فنی: هدف از این سبک، ارزیابی مهارتهای ادعایی کاندیدا می باشد. از این رو یک تست عملی باید فراهم گردد، مانند فروش یک کالا به یک همکار، یا درست کردن نرم افزار روی کامپیوتر شما.

تعیین مکان مصاحبه

مکان مصاحبه تأثیرگذار است. شما به دنبال یافتن بهترین کاندیدا هستید، ولی اگر آنها احساس ناراحتی کنند نمی‌توانند خود را به بهترین شکل ارائه دهند. در مورد مکان مصاحبه تصمیم بگیرید: در محل کار شما، یا اگر نیاز به محرمانگی بیشتری دارد در هتل یا در یک دفتر دیگر. تا آنجا که نیاز است باید مزاحمت‌ها را قطع کنید و برای کاندیدا احساس راحتی ایجاد کنید. در عین حال نباید اجازه دهید که کاندیدا فایل‌ها و گزارش‌های کاری شما را در حین مصاحبه ببیند. هرگز در زمان مصاحبه چیزی برای خوردن تعارف نکنید.
سه حالت برای چیدمان صندلی‌ها وجود دارد:
👈🏻حالت رسمی: نشستن رو در رو در دو طرف یک میز مستطیل
👈🏻حالت صمیمی و همکاری و غیر رسمی: نشستن پهلو به پهلو و معمولاً‌ در کنار یک میز گرد
👈🏻حالت آرامش و غیر رسمی: مصاحبه از پشت میز کاری؛ مناسب برای کاندیداهای داخل سازمان

مصاحبه شغلی

توجه داشته باشید در خبر دادن به افراد مردود، ترجیحاً به صورت کتبی اقدام کنید. با ادب و بطور مختصر از علاقه آنها به کار در شرکت تشکر کنید و بصورت عمومی به آنها خبر دهید که چرا ناموفق بوده‌اند.

نویسنده: سینا کرمی

• کارشناسی ارشد مدیریت مالی، دانشگاه علوم تحقیقات • کارشناسی مهندسی صنایع گرایش تولید صنعتی، دانشگاه یزد • ۱۰ سال سابقه کار در حوزه مشاوره منابع انسانی و مدیریت مالی • مدیر مالی و سرمایه انسانی شرکت نجات