مشاور منابع انسانی درشرکت SME

مشاور مدیریت منابع انسانی دارای اهمیت ویژه‌ای است چراکه در دوران پسا کرونا و پیش آمدن رخدادهای اقتصادی ایران و دنیای پیرامون ما، وجود مشاور مدیریت منابع انسانی یک نیاز خواهد بود. تکنولوژی، مشتریان و بازارها به صورت سریعی در حال تغییر هستند و کسب و کارها برای جوابگویی به این تغییرات باید خود را بروز نگه دارند و رو به جلو و به نوعی جلوتر از بازار باشند. کسب و کارها دیگر تنها فروش محصول نیست و خدمات شرکت‌ها و برند آن‌ها یا حتی برند فردی عامل مهمی در جذب بازار می‌باشد. برخی از کسب و کارها در حال ورود به بخش‌های جدیدی از بازار هستند و برخی در حال ادغام با کسب و کارهای دیگری می‌باشند. اینک گستردگی این تغییرات دلیل وجودی مشاور مدیریت منابع انسانی را دوچندان می‌کند، در ادامه مقاله همراه با ما باشید تا با تجربه گروه مشاوره کسب و کار نجات، جزییات بیشتری نسبت به موضوع منابع انسانی در شرکت‌های کوچک و متوسط آگاه شوید.

در این دوران رقابتی هیچ بخشی وجود ندارد که از این تغییرات مصون باشد. این تغییرات یک چالش بزرگ برای شرکت‌ها ایجاد می‌کند که خود را مهندسی مجدد کنند. تحقیقات نشان داده است که بسیاری از دگرگونی‌ها برای شرکت‌ها در رسیدن به اهداف خود شکست می‌خورند. در آخر، سازمان‌ها به حالت اولیه خود بازگشت می‌کنند در حالی که هزینه‌های بسیاری را متحمل شده‌اند و رفتارها تکامل نیافته است.

علت اصلی نرسیدن به هدف تغییر، وجود یک ناتوانایی سازمانی در ایجاد هماهنگی داخلی بین ساختار سازمان، نیروی انسانی سازمان و استراتژی سازمان می‌باشد. تغییری را می‌توان تغییر بنیادی لحاظ کرد که بتواند نیروی انسانی سازمان را تغییر دهد و این رویکرد نیازمند ایجاد فرهنگ تغییر در نیروی انسانی سازمان می‌باشد.

پیشنهاد مطالعه : ۴اصل مدیریت منابع انسانی در شرکت‌های کوچک و متوسط


برای اینکه سازمان بتواند فرایند تغییر را در خود جاری سازد نیازمند استفاده از روش‌های مختلفی است که برای بهبود اجرایی‌سازی این روش بودن مشاوران منابع انسانی در کنار این تحول می‌تواند برای سازمان اثربخش باشد.

برای شرکت‌های کوچک و متوسط  SME، بکارگیری مشاور بیرونی می‌تواند مزیت‌های متعددی داشته باشد که مهم‌ترین تأثیر مثبت آن بر نیروهای سطوح پایه در شرکت ‌است. خدمات مشاوره مدیریت منابع انسانی می‌تواند هم به صورت ساعتی یا بر پایه قرارداد در جهت پرکردن موقتی موقعیت شغلی مدیریت منابع انسانی شرکت بکارگرفته شود. استفاده از مشاور مدیریت منابع انسانی می‌تواند مزایای محسوس و غیرمحسوس به دنبال داشته باشد.

جذب و استخدام

یک مشاور مدیریت منابع انسانی ممکن است خودش آگهی استخدام را تبلیغ نکند یا در مصاحبه نیروها حضور نیابد اما می‌تواند به شرکت در مورد اینکه چه مواردی برای جذب نیروهای باقابلیت لازم است مشورت دهد. در مواردی نیز خود مشاور منابع انسانی در تهیه آگهی و فرایند گزینش نیروی مناسب به شرکت کمک نماید.

مشاوران تخصصی به صاحبان شرکت‌ها در مورد بهترین استراتژی‌های جذب و استخدام مطابق با فرهنگ شرکت و چگونگی اتخاذ تصمیمات راهبردی در فرایند جذب و استخدام راهنمایی می‌نمایند. شرکت‌های SME اغلب با توجه به منابعی کمتری که نسبت به شرکت‌های بزرگ‌تر دارند نمی‌توانند منابع خود را با روش‌های ناکارآمد جذب و استخدام هدر دهند؛

از این رو، یک مشاور منابع انسانی می‌تواند علاوه بر ایجاد محیط کاری سازنده، از طریق بهینه کردن هزینه استخدام در ازای هر نفر، صرفه‌جویی بسیار زیادی برای شرکت بوجود آورد.

موضوعات روابط کار

یک مشاور مدیریت منابع انسانی می‌تواند به شرکت‌ها در حل مشکلات قوانین کار کمک نماید؛ مسائلی مانند بررسی شکایت‌های رسمی و غیررسمی کارکنانی که ادعا دارند شرکت عدالت را در مورد آنها رعایت نکرده است.

مزیت بکارگیری مشاور بیرونی این است که یکپارچگی بررسی‌ها در محیط کار را حفظ می‌کند. بعلاوه، یک مشاور منابع انسانی که بطور ویژه در مورد مناقشات محیط کار آموزش دیده است، می‌تواند در مورد طرح دعوی کردن پرونده‌های استخدامی برای شرکت صرفه‌جویی قابل توجهی ایجاد نماید.

مشاور مدیریت منابع انسانی همچنین می‌تواند به شرکت‌ها در مورد اقدامات پیشگیرانه در جهت بدست آوردن رضایت کارکنان مشورت دهد که در نتیجه شرکت بتواند خطرات احتمالی خود نسبت به مسئولیت در قبال کارکنان را کاهش دهد.

تجربه و تخصص

مشاوران منابع انسانی باید بتوانند تجربه و تخصص و خبرگی خود را حفظ کنند تا بتوانند برای مشتریان ارزشمند بوده و ارزش افزوده ایجاد کنند. صاحبان شرکت‌های SME که واحد مدیریت منابع انسانی اختصاصی در درون شرکت‌اشان ندارند می‌توانند از مشاور منابع انسانی که بتواند در عملیات روزانه آنها را راهنمایی نماید بهره‌مند ‌شوند.

حتی در مواردی که شرکت دارای واحد منابع انسانی است، مشاور منابع انسانی می‌تواند به کارکنان این واحد در مورد عملکردهای منابع انسانی مشورت دهد تا تعهد و بهره‌وری کارکنان تقویت گردد. اکثر مشاوران منابع انسانی سخت کار می‌کنند تا دانش و تخصص خود را در استفاده از بهترین روش‌های منابع انسانی به روز نگه دارند و بتوانند خدمات با کیفیتی را به مشتریان ارائه دهند و حصول اطمینان نمایند که مشاوره آنها برای مشتریان کاربردی و قابل اتکاست.

برون‌سپاری

خیلی از مشاوران منابع انسانی به سبب برون‌سپاری عملکردهای منابع انسانی به خوبی شناخته شده هستند. مشاور منابع انسانی در مواردی خود وظایف پیمانکار بیرونی شامل پردازش حقوق و مزایا یا رسیدگی به امور مزایا را اجرا نمی‌کند؛ با این وجود، یک مشاور منابع انسانی می‌تواند به انتخاب پیمانکاران بیرونی برای اجرای این امور کمک نماید.

در صورتی که مشاور منابع انسانی برخی از عملکردهای منابع انسانی که نیاز سازمان هست را انجام دهد، باعث می‌گردد شرکت در هزینه‌های حقوق و مزایای یک نیروی تمام وقت برای مدیریت وظایف پرسنلی صرفه‌جویی کند و همچنین از کیفیت خدمات یک متخصص در آن حوزه بهره‌مند گردد.

استراتژی

توسعه استراتژیک سرمایه انسانی یکی از نقاط قوت‌ مشاوره منابع انسانی است. وجود مشاور مدیریت منابع انسانی از دو طریق به افزایش عملکرد استراتژیک شرکتها کمک می‌کند

  1. کارکنان منابع انسانی شرکت می‌توانند از تخصصی که مشاور مدیریت منابع انسانی برای همسو کردن عملکردهای تاکتیکال منابع انسانی بکار می‌برد بهره برند. اینکار همچنین باعث می‌گردد زمان واحد منابع انسانی آزاد شود و به برنامه‌ریزی نیروی کار شرکت اختصاص یابد.
  2. بعلاوه، این کار به صاحبان کسب و کارهای SME این امکان را می‌دهد که فرایندهای منابع انسانی را به متخصصان بسپارند و زمان و تمرکز خود را به توسعه کسب‌وکار اختصاص دهند.

 

بیشتر بخوانید :

اشتراک گذاری

اشتراک در
اطلاع از
guest
3 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها