چرا سفر یادگیری؟ راهنمای جامع برای یک تجربه یادگیری متمایز

سفر کردن از آنجا که با مشاهده و کسب تجربه همراه است، فرصتیست برای یادگیری و تغییر نگاه. در سفر چهارچوب‌ها و عادت‌هایمان را کنار می‌گذاریم و آماده‌ی کسب تجربیات جدید هستیم. از قید و بند درگیری‌های روزمره رها می‌شویم و در محیط جدید و در کنار افراد جدید، پذیرش بیشتری برای رویکردی نوین به زندگی خود خواهیم داشت. بنابراین سفر یادگیری یک قالب برجسته و متمایز برای کسب دانش و تجربه در مورد زندگی، شغل و کسب‌وکار است.سفر یادگیری

سفر یادگیری

 

چرا سفر؟ سفر ما را وادار می‌کند تا روتین‌ها و عاداتمان را برای مدتی کنار بگذاریم، با محیطی متفاوت از آنچه به آن خو گرفته‌ایم روبرو شویم، در کنار افرادی جدید با تجربیات و زاویه دیدی متفاوت از خودمان قرار بگیریم، و به معنای واقعی عادات روزمرّه‌مان را بشکنیم. سفرهای یادگیری ویژگی‌های برجسته‌ای دارند که آنها را به یکی از پربازده‌ترین روش‌های یادگیری تبدیل می‌کند:

 • با شرکت در چنین سفری، یادگیری ما با هیجان حضور در محیطی غیرآموزشی و خارج از کلاس درس همراه خواهد بود.
 • زمان‌هایی که در مسیر رفت و آمد سپری می‌کنیم، اوقات مناسبی برای برقراری روابط اجتماعی و آشنایی با افراد جدید خواهد بود.
 • فرصت داریم چیزهای جدیدی ببینیم و از آنها خارج از ساختار و چهارچوب همیشگی بیاموزیم.

مزایای سفر یادگیری

 • آنچه می‌آموزیم فراتر از یک محتوای آموزشی محدود است و بسته به آنچه در سفر رخ می‌دهد و نیاز آن در لحظه احساس می‌شود، دامنه یادگیری‌های ما گسترده‌تر می‌گردد.
 • آنچه در یک سفر یادگیری می‌آموزیم، فراتر از مطالبی انتزاعی و خلاصه است که در قالب متن و کتاب و جزوه ارائه می‌شود؛ یک یادگیری کامل، همه جانبه و ملموس که عمق تاثیر آن را احساس خواهیم کرد.
 • در چنین سفری ما با تمام حواس خود یاد می‌گیریم؛ دیدن، شنیدن، لمس کردن و آنچه که برای ما به صورت یک تجربه‌ی شخصی رخ می‌دهد و در ذهن ما نقش می‌بندد.
 • وقتی در چنین سفری شرکت می‌کنیم، فارغ از هدف سفر و موضوعات اصلی آن، کار تیمی و فعالیت به عنوان عضوی از تیم را تجربه می‌نماییم.
 • هم-راهی و هم-تجربه شدن با گروهی که در سفر یادگیری با ما هستند، یک باند صمیمی و حامی ایجاد می‌کند که سالها می‌تواند باقی بماند.

مزایای سفر یادگیری

سفر یادگیری فرصتی برای یادگیری در قالب فعالیت تیمی، تجربی و هیجان‌انگیز است.

حضور کودکان و نوجوانان در سفرهای یادگیری مفید است؟

تمام مزایایی که پیش‌تر باهم مرور کردیم در مورد کودکان و نوجوانان نیز صادق است. علاوه بر این، کودکان و نوجوانان با شرکت در چنین سفرهایی تجارب و یادگیری‌های برجسته‌ای کسب می‌کنند. آموزش کودکان و نوجوانان علاوه بر تاثیر در ابعاد فردی، تاثیرات اجتماعی مثبتی نیز دارد. بخش عمده‌ی یادگیری کودکان و نوجوانان، منحصر به محیط‌های آموزشی همچون مدرسه و کلاس‌های فوق برنامه است. بنابراین آنها کمتر می‌توانند آموخته‌های خود را در دنیای واقعی ببینند، لمس کنند و به کار بگیرند. شرکت در سفر یادگیری، کودکان و نوجوانان را برای مدت کوتاهی به دنیای واقعی وارد می‌کند. چیزهایی را از نزدیک می‌بینند که پیش از آن فقط در مورد آن خوانده‌اند و شنیده‌اند. سفرهای یادگیری نتایج مثبت همه‌جانبه‌ای برای کودکان و نوجوانان خواهد داشت؛ آنها پس از دیدن کاربرد یادگیری‌هایشان در زندگی واقعی و خارج از محیط تحصیل، اشتیاق بیشتری برای یاد گرفتن خواهند داشت زیرا اهمیت آموخته‌های خود را می‌فهمند و ارتباط آن را با زندگی درک می‌کنند. نوجوانان با شرکت در این سفرها در سنین پایین‌ درمورد مشاغل، ایده‌ها و فرصت‌های مختلف می‌آموزند، میل به آزمودن و تجربه‌ی کارهای جدید و دنبال کردن رؤیاهایشان در آنها بیدار می‌شود و همچنین این سفرها می‌تواند موقعیت‌ها و فرصت‌های شغلی را به کودکان و نوجوانان معرفی کند و علایق و خواسته‌های جدیدی در آنها شکل بدهد.

 

آنها در چنین سفرهایی می‌توانند مفهوم گروه و تیم را دریابند و همراهی و کنار هم بودن را در دنیای واقعی تجربه کنند. قرار گرفتن در محیطی جدید و ناشناخته، مهارت‌های بیشتری را برای برقرار روابط اجتماعی و بین فردی طلب می‌کند. لذا آنها تلاش خواهند کرد روابط را به شکل متفاوتی برقرار کنند و وارد مرحله‌ی جدیدی از کسب مهارت‌های اجتماعی خواهند شد. تحقیقات نشان داده جوانانی که حضور در سفرهای یادگیری را تجربه کرده‌اند، سطح نمرات بالاتر در مدرسه، نرخ فارغ‌التحصیلی بالاتر از مدرسه و دانشگاه و سطح درآمدی بالاتری را تجربه می‌کنند. در واقع سفرهای یادگیری تأثیرات مثبت بلندمدتی بر مسیر شغلی و تحصیلی کودکان و نوجوانان دارد زیرا کنجکاوی آنها را تحریک کرده و به حل مسائل -داخل و خارج از محیط آموزشی- ترغیب می‌کنند.

آنچه در یک سفر یادگیری می‌آموزیم، فراتر از مطالبی انتزاعی و خلاصه است که در قالب متن و کتاب و جزوه ارائه می‌شود؛ یک یادگیری کامل، همه جانبه و ملموس که عمق تاثیر آن را احساس خواهیم کرد.

چگونه این سفر می‌تواند بیشترین بازده را برای ما داشته باشد؟

نظم و تمرکز دو عامل کلیدی هستند که به ما کمک می‌کنند بیشترین بازده را از حضور در یک سفر یادگیری کسب کنیم. همانطور که اشاره شد، یکی از مزیت‌های عمده‌ی سفر یادگیری حضور در یک فضای متفاوت و خارج از چهارچوب‌های معمول برای یادگیری مهارتهای کار و زندگیست. اما باید بدانیم در نبود این چهارچوب‌ها چنانچه از نظم و تمرکز کمک نگیریم، بهره‌ی چندانی از سفر نخواهیم برد:

 • ما در این سفر برای یادگیری حضور پیدا کرده‌ایم، برای لحظاتی گوشی موبایل خود را کنار بگذاریم و ارتباط با دنیای بیرون را به فرصتی دیگر موکول کنیم.
 • برقراری ارتباطات اجتماعی یکی از مزایای سفرهای یادگیری است، اما هدف اصلی آن نیست؛ بر یادگیری به عنوان هدف اصلی متمرکز باشیم و زمان معاشرت با افراد را در طول سفر درست انتخاب کنیم.
 • در زمان ایاب و ذهاب، فعالیت‌های خارج از کلاس و تمرین‌ها از گروه فاصله نگیریم. در صورتی که افراد پراکنده شوند، گروه به جای یادگیری بر پیدا کردن افراد غایب متمرکز خواهد شد و فرصت یادگیری را از دست خواهد داد.
 • حضور در مکان‌های عمومی به دلیل وجود سایر افراد به خودی خود می‌تواند باعث برهم زدن نظم گروه سفر یادگیری شود، بنابراین ما باید به عنوان عضوی از این گروه به نظم و تمرکز گروه کمک کنیم.
 • برنامه‌ریزی ما همیشه عملی نمی‌شود! این دقیقا جزئی از برنامه‌ی سفر است. ما در این سفر حضور پیدا کرده‌ایم تا خارج از چهارچوب و روتین‌ها رفتار کنیم، پس باید سعی کنیم بی نظمی‌های احتمالی و برهم خوردن برنامه‌ریزیمان را با حفظ انعطاف‌پذیری مدیریت نماییم.

چگونه بیشترین بازده را از سفر یادگیری کسب کنیم؟

یک سفر یادگیری شرکت‌کنندگان و برگزار کنندگان را در سه مرحله درگیر می‌کند:

آمادگی:

کسب آمادگی برای یک سفر یادگیری به معنای جمع‌آوری اطلاعات در مورد مقصد سفر، مکان‌هایی که در این سفر از آنها بازدید خواهیم کرد و موضوعاتی است که در طول این سفر مورد بحث و بررسی قرار خواهند گرفت. به طور کلی برای کسب آمادگی پیش از شرکت در چنین سفری می‌توانیم به سوالات زیر نگاهی داشته باشیم و سعی کنیم پاسخ آنها را بیابیم:

 • مقصد سفر کجاست؟
 • اهالی این منطقه چه ویژگی‌هایی دارند؟
 • فرهنگ این منطقه از نگاه ما چه نکات متمایزی دارد؟
 • این منطقه چه ویژگی‌های جغرافیایی دارد؟
 • پیشینه تاریخی این منطقه چیست؟
 • اهداف یادگیری ما از این سفر در جوانب زندگی، شغل یا کسب‌وکارمان چه هستند؟
 • چه موضوعاتی در طول سفر مورد بحث قرار می‌گیرند و نتیجه‌ی سفر برای ما چه خواهد بود؟

سفر ما را وادار می‌کند تا روتین‌ها و عاداتمان را برای مدتی کنار بگذاریم، با محیطی متفاوت از آنچه به آن خو گرفته‌ایم روبرو شویم، در کنار افرادی جدید با تجربیات و زاویه دیدی متفاوت از خودمان قرار بگیریم، و به معنای واقعی عادات روزمرّه‌مان را بشکنیم

فعالیت‌ها:

فعالیت‌های سفر یادگیری شامل سخنرانی‌ها، بازدید‌ها، بازی‌ها، کارهای عملی، آموزش‌های شفاهی و میدانی است؛ هر آنچه که پس از شروع این سفر رخ می‌دهد.

پیگیری و بازنگری:

آخرین مرحله از یک سفر یادگیری، جمع‌بندی و شرح مواردی است که در سفر مشاهده کردیم و یاد گرفتیم، و تغییراتی که باید پس از این در روال عادی کار و زندگیمان اعمال نماییم.   با امید به اینکه بتوانیم تجارب به یاد ماندنی و اثرگذاری از سفرهای یادگیری و زندگی‌ خود داشته باشیم و هر از گاهی فرصت کنیم تا روتین‌های روزمرّه را شکسته و از زاویه جدیدی به وضعیت کاری و شخصی‌ خود نگاه کنیم.


چاپ   ایمیل

مقالات مرتبط

یادگیری در سال 98 با تیم نجات

محبوب ترین محصولات