۱۰ عادت روزانه یک مدیرعامل موفق

۱۰ عادت روزانه یک مدیر عامل موفق را این مقاله بیان می‌کنیم که لازم است هر مدیر عاملی که به دنبال کسب موفقیت شخصی و کاری است، این ۱۰ عادت را سرلوحه‌ی خود قرار دهد. مشخصاً تنها رسیدن به جایگاه مدیرعاملی نمی‌تواند ضامن موفقیت چشمگیر شما باشد، بلکه باید در ابتدا دید روشن و شفافی از جایگاهی که در آن قرار دارید داشته باشید. تصمیم داریم در این مقاله با بیان مطالبی کاربردی و مفید، دید جدیدی را برای رشد پیش رویتان قرار دهیم.

اگر زندگی مدیر عامل‌های موفق را نگاه کنید، خواهید دید که تمامی آن‌ها عادت‌هایی دارند که هیچ گاه آن‌ها را ترک نکرده‌اند و همین موارد به ظاهر ساده، نقش بسیار مهمی در روند موفقیت آن‌ها داشته است. در واقع عادت های روزانه یک مدیر عامل موفق کمک می‌کند که فرد اعمالی استوار و یکپارچه داشته باشد. لازم است در همین ابتدای بحث تأکید کنیم که این عادت‌ها تنها زمانی موجب موفقیت شما می‌شوند که به صورت روزانه تکرار گردند.

عادت های روزانه یک مدیر عامل موفق را بشناسید

قرار است در بخش‌های بعدی قوانین زندگی مدیر عامل‌های موفق را بیان کنیم. مدیرانی که کارهای عجیب و غریب برای پیشرفت خود و کسب و کارشان انجام نداده‌اند، اما انجام برخی از کارهای ساده را به طور مستمر در زندگی خود جدی گرفته‌اند. وظایف اصلی مدیر کسب و کار شامل مسئولیت‌هایی است که به سازمان و ذی‌نفعان کمک می‌کند تا به اهداف کوتاه مدت و بلند مدت دست یابند و نیازمند نگرش و مهارت‌های خاصی است. با توجه به اینکه مدیر کسب و کار باید نقش هدایتگر و ناخدایی را داشته باشد که کشتی سازمان را به مقصد برساند، نه اینکه با هر موجی توقف کرده یا مسیرش را تغییر دهد. با ما همراه باشید تا در ادامه مقاله براساس الگوی توسعه فردی  ، ۱۰ عادت های روزانه یک مدیر عامل موفق را بررسی کنیم.

عادت ۱. بیش تر از آن چه از آن ها انتظار می رود، انجام می دهند

تلاش کنید همیشه بیش‌تر از آن چیزی که از شما انتظار دارند ارائه دهید. این مورد را در تمام بخش‌های زندگیتان اعمال کنید، خواهید دید که پس از مدتی اعتبار، شایستگی و موقعیتی بدست می‌آورید که شما را از سایرین مجزا می‌کند. زمانی که کارها را فراتر از حد انتظار انجام می‌دهید، در واقع مشوق همکاری‌های بعدی شده‌اید. اینجاست که بسیاری از افراد ‌مشتریان، همکاران، هیئت مدیره  ترجیح می‌دهند که با شما بیشتر کار کنند.

ریک میلیتی (Ric Militi) یکی از مدیر عامل‌های موفق است که در این باره می‌گوید:
ارائه بیش از حد انتظار را به عنوان یکی از عادت های روزانه یک مدیر عامل موفق بدانید و آن را جدی بگیرید. برای تشبیه، اگر از شما خواستند که اتاقی را تمیز کنید، علاوه بر اتاق، همه بخش‌های خانه را هم تمیز کنید! مهم نیست مشتریان شما چقدر ارزش مادی برای کسب و کارتان دارند، تلاش کنید به تمام درخواست‌ها توجه و تمرکز بالایی داشته باشید و بهترین خودتان را ارائه کنید. با این عادت، می‌توانید یک فرد باانگیزه و موفق شوید.

عادت ۲ . معمولاً اولین نفری است که در اداره حاضر می شود

در صورتی که اولین نفری باشید که در اداره حاضر می‌شود، می‌توانید پیش از شروع کار و آمدن دیگران، تمرکز کنید و کارهای آن روز را برای خودتان اولویت‌بندی کنید. در زمان مشخصی، گزارش‌های روزانه را جمع‌آوری کرده و ایمیل‌های مهم و ایمیل‌های اضافی را جدا کنید. تفاوتی نمی‌کند مدیر عامل شرکت کوچک و متوسط یا بزرگی باشید، به هر حال لازم است این مورد را به یک عادت روزانه تبدیل کنید. جیمز تورنتون (james Thornton) مدیر عامل بی باک سفر می‌گوید: زمانی که صبح‌ها زود از خواب بیدار شده زودتر از همه در اداره حضور دارم، در درونم احساس اول بودن و پیشرو بودن پیدا می‌کنم. جیمز تورنتون یکی از مدیران موفق است که تاکنون بیش از هزار سفر در بیش‌تر از صد کشور را ارائه داده است.

عادت ۳ . به نقاط مختلف شرکت یا محل کارشان سر می زنند

یکی دیگر از عادت های روزانه یک مدیر عامل موفق سر زدن به نقاط مختلف شرکت یا محل کار است. بهتر است این مورد را با بیان عادت‌های روزانه کلیتون رید (Clayton Reid) توضیح دهیم:
کلیتون رید رئیس و مدیرعامل موفق شرکت جهانی MMGY است که می‌گوید روزانه چندین بار راه پله‌های ساختمان را بالا و پایین می‌کنم تا با کارمندان به صورت رو در رو صحبت کنم. قصد دارم با انجام این کار در رابطه با فعالیت‌های شرکت بیشتر بدانم و بتوانم در تمام سطوح کار، با تیم کاری خود در ارتباط باشم.

عادت ۴. برای سلامتی خود و ارتباط داشتن با خانواده‌شان ارزش قائلند

لازم است بدانید که در شلوغ‌ترین زمان‌های کاری هم گذراندن وقت با خانواده و ارزش قائل شدن برای سلامتی، ضروری است. مدیرعامل شرکت Rocketrip، دن راچ (Dan Ruch) می‌گوید زمانی که فعالیت در شرکت را آغاز کردم، ابتدا این را بررسی کردم که دقیقاً چه چیزهایی برایم مهم است و باعث می‌شود حس و حال خوبی در باقی روز داشته باشم. هر روز برای دیدن خانواده‌ام زمان می‌گذارم و حتما تلاش می‌کنم هر روز با ورزش کردن و تحرک داشتن، بدن خود را در حالت تعادل نگه دارم. این یکی از عادت‌های روزانه ساده اما مهمی است که در موفقیت دن راچ نقش پررنگی داشته است.

عادت ۵ . ارتباط مؤثری ایجاد می‌کنند

یکی از عادت های روزانه یک مدیر عامل موفق، محدود نبودن ارتباطات او در زندگی است. تنها ارتباط خود را محدود به زندگی شخصی و حوزه کاریتان نکنید، سعی کنید هر روز با افرادی جدیدی در ارتباط باشید. اندرو فیشر (Andrew Fischer) مدیرعامل و مؤسس Choozle است که در رابطه با برقراری ارتباط این گونه اظهار نظر می‌کند:
هر روز در تلاشم آدم‌های جدیدی ملاقات کنم. ممکن است هر کدام از آن‌ها یکی از کارمندان خبره، مشتری بالقوه، یک فرد حرفه‌ای یا حتی یکی از همسایه‌های من باشند. سعی می‌کنم دوستان جدیدی پیدا کنم و ارتباطات جدیدی بسازم. این کار باعث رشد دنیای شخصی و حرفه‌ای من و باعث گسترش دانش و دید من در زندگی می‌شود.

عادت ۶ . بحران‌ها را تبدیل به فرصت می‌کنند

بسیاری از مدیران در زمان مواجه شدن با یک بحران، آنچنان نگران و مضطرب می‌شوند که دیگر جایی برای جبران و برگشت به شرایط عادی باقی نمی‌ماند. بارها دیده‌ایم که مدیر عامل های شرکت های کوچک و متوسط یا بزرگ بحران‌های جدی پیش رو داشته‌اند، اما توانسته‌اند با تمرکز و طرز تفکر درست آن‌ها را پشت سر بگذارند. مؤسس JotForm، آیتکین تنک (Aytekin Tank) یکی از مدیران موفق است که می‌گوید اگر به درستی عمل کنید، می‌توانید تمام بحران‌های کوچک و بزرگ روزانه‌تان را تبدیل به فرصت نمایید. در زمان مواجهه با بحران‌ها، خودتان و اطرافیانتان را آرام کنید تا بتوانید واضح و شفاف فکر کرده، شرایط را ارزیابی و بهترین راهکار را در پیش بگیرید و تغییرات تأثیرگذار و مثبتی به جای بگذارید.

عادت ۷ . پیش از شروع روز، نقشه آن را کشیده‌اند

مدیرعامل شرکت دیجیتال ورزشی Rebel Ventures فردی به نام کریگ هاو Craig Howe)) است که روز خود را اینگونه شروع می‌کند:
پیش از شروع فعالیت‌های خود، در ابتدا ۳۰ دقیقه برنامه‌ریزی کنید و نقشه راه و کارهایی که می‌خواهید در آن روز انجام دهید را به طور دقیق و واضح بنویسید. هر صبح که این کار را انجام می‌دهم، حس تمرکز و آرامش به من دست می‌دهد. تجسم کارهای مهمی که باید طی روز انجام دهم، کمک می‌کند که از انجام دادن کارها، حس مثبتی بدست آورم و روزم را مفید و مؤثر بگذارنم.

عادت ۸ . با آغوشی باز پذیرای تغییرات هستند

اگر مدیر عامل شرکت کوچک و متوسط یا حتی بزرگ هستید لازم است تمام تغییرات را با آغوشی باز بپذیرید. یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل‌های شرکت SOASTA، به نام تام لونیبس (Tom Lounibos)، مدیران را تشویق می‌کند که بجای مقابله، تغییر را بپذیرند. بسیاری از مدیران دوست ندارند تغییر شرایط را بپذیرند و احساس ترس و عدم امنیت به آنها دست می‌دهد. در نتیجۀ این ترس، نمی‌توانند تصمیمات درستی بگیرند و آنقدر پذیرش واقعیت را به تأخیر می‌اندازند که بهای بسیار بیشتری برای عدم تغییر به خودشان و سازمان تحمیل می‌کنند. تام لونیبس می‌گوید که هر روز خود را بر روی هیجانات و پیشرفت‌های ناشی از تغییر تمرکز می‌کنم. همچنین توصیه می‌کند که هیچگاه اجازه ندهید تردید و عصبانیت شما را از کار دور کند.

عادت ۹ . مدیر عامل شرکت های کوچک و متوسط هر روز زمانی را برای فکر کردن در نظر می گیرند

در صورتی که روزانه تایم مشخصی را به فکر کردن اختصاص دهید، خواهید دید که تمرکزتان روی کار بیشتر می‌شود و بهتر می‌توانید امور مربوط به زندگی شخصی و کاری خود را مدیریت کنید. تانیا کندیا (Tanya Candia) یکی از افراد موفق NSFOCUS است که این روش را یکی از مؤثرترین روش‌های رسیدن به موفقیت می‌داند. او می‌گوید هر روز ۳۰ دقیقه را برای فکر کردن به این که باید امروز را چگونه بگذرانم اختصاص می‌دهم. تلاش می‌کنم در این مدت راه‌حل‌هایی برای مسائل پیش آمده پیدا کنم و برای این کار از کیبورد یا خودکار استفاده نمی‌کنم. این فکر کردن به من کمک می‌کند بدون حواس‌پرتی و با تمرکز مطلق، برای چیزی که در آن روز پیش رویم است آمادگی داشته باشم.

عادت ۱۰ . هر روز زمانی را برای صحبت با کارمندان خود در نظر می‌گیرند

مورد دیگری که از عادت های روزانه یک مدیر عامل موفق به شمار می‌رود، صبحت کردن با کارمندان کلیدی است. کریگ داناوی (Craig Dunaway) یکی از مدیران موفق است که در این باره می‌گوید:
هر روز زمانی را برای صحبت کردن با کارمندان کلیدی خود در نظر می‌گیرم. از این طریق می‌توانم متوجه شوم که در حال انجام چه کاری هستند. این کار، به شما دید بازی می‌دهد و کمک می‌کند پیش از آن که مشکلات از شما جلو بزنند، آن‌ها را تشخیص داده و رفع و رجوعشان کنید.

جمع‌بندی ۱۰ عادت روزانه یک مدیرعامل موفق

در این مطلب به بیان ۱۰ عادت روزانه یک مدیر عامل موفق پرداختیم. تلاش کردیم با بیان مثال‌های واقعی اهمیت راهکارهایی که خواندید را نشان دهیم. امیدواریم شما نیز این عادت‌ها را در برنامه‌ی روزانه خود قرار دهید و بهترین عملکرد ممکن را برای خودتان و کسب و کارتان رقم بزنید.

اشتراک گذاری

guest
2 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها