مدیریت نگهداری و تعمیرات: اهمیت و حوزه‏ ها

نویسنده: بدون دیدگاه دسته‌بندی:آموزشی


مدیریت-نگهداری-و-تعمیرات-شرکت-نجات

نگهداری و تعمیرات فعالیت‌های مختلف و پیچیده‌ای را در سطوح مختلف شامل می‌شود و نیاز به مدیریت مطلوب در این حیطه کاملاً حس می‌گردد. مدیریت نگهداری و تعمیرات شامل ترکیبی از اقدامات فنی و دانش مدیریتی است که تاثیرات استراتژیکی بر مشاوره کسب و کار و سایر بخش‌های مدیریتی سازمان می‌گذارد.


مدیریت و توسعه کسب و کار، شامل شرکت‌های کوچک و متوسط و چه شرکت‌های بزرگ ، کار ساده‌ای نیست . در این بین اهمیت حفظ و نگهداری ماشن آلات  جایگاه ویژه‌ای دارد .

نگهداری و تعمیرات فعالیت‌های مختلف و پیچیده‌ای را در سطوح مختلف شامل می‌شود و نیاز به مدیریت مطلوب در این حیطه کاملاً حس می‌گردد. مدیریت نگهداری و تعمیرات شامل ترکیبی از اقدامات فنی و دانش مدیریتی است که تاثیرات استراتژیکی بر سایر بخش‌های مدیریتی سازمان می‌گذارد. در این گزارش لزوم مدیریت نگهداری و تعمیرات، حوزه‌های مختلف نگهداری و تعمیرات و همچنین تاثیرات آن بر سازمان بررسی شده است.

تعریف مدیریت نگهداری و تعمیرات و شیوه سازماندهی آن در ساختار شرکتها

مدیریت نگهداری و تعمیرات به طور کلی شامل تمام فعالیت‌هایی است که اهداف نگهداری و تعمیرات، استراتژی‌ها و مسئولیت‌های آن را تعیین می‌کند و با استفاده از برنامه‌ریزی، کنترل و نظارت بر نگهداری و بهبود روش‌ها، این اهداف را به پیش می‌برد.

مدیریت نگهداری و تعمیرات گاهی اوقات به عنوان مرز مدیریت علمی توصیف شده است. این حوزه تحت تأثیر افراد تکنیکالی است که دانش اولیه آنها در حل مسائل فنی است، اما با نظریه قابلیت اطمینان و یا تحقیقات عملیاتی چندان آشنایی ندارند.

مدیریت نگهداری و تعمیرات به وسیله‌ی بهبود در زمینه‌های بهره‌وری، قابلیت اطمینان و هزینه‌ها، عامل اصلی و تعیین‌کننده‌ای برای به حداکثر رساندن ارزش دارایی‌های تولید است.

پیشنهاد مطالعه : ایجاد یک سیستم نگهداری و تعمیرات کارآمد

در بسیاری از شرکتها مدیریت نگهداری و تعمیرات به صورت یک واحد متمرکز در سازمان فعالیت می‌کند که با بخش‌های دیگر مانند تولید به صورت موازی در ارتباط است. مدیریت نگهداری و تعمیرات به صورت غیرمتمرکز نیز نوع دیگری از سازماندهی است که معمولاً در سازمان‌های بزرگ چند محصوله اعمال می‌شود. تصمیم به اینکه ساختار متمرکز باشد یا غیرمتمرکز، معمولا در سطوح بالای مدیریت و با توجه به اندازه سازمان، پیچیدگی عملکرد آن و فرهنگ سازمانی صورت می‌گیرد. سازمان‌های کوچک و متوسط مدیریت نگهداری و تعمیرات متمرکز را به دلیل هزینه و محدودیت حجم کار ترجیح می‌دهند.

حوزه‌های مدیریت نگهداری و تعمیرات

فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات بسیار پیچیده است و به همین دلیل نیاز به مدیریت موثر و سازماندهی دقیق دارد. مدیریت نگهداری و تعمیرات با سیستم تولید هماهنگ است که نه تنها شامل نظارت بر تجهیزات، بلکه شامل کنترل، برنامه‌ریزی و سازمان‌دهی آنها نیز می‌شود. به طور کلی فعالیت‌های مدیریت نگهداری و تعمیرات را می‌توان به سه سطح شامل طرح‌های تاکتیکی و عملیاتی، سازماندهی و کنترل تقسیم کرد.

تعیین طرح‌های تاکتیکی و عملیاتی:

در سطح تاکتیکی و عملیاتی مدیریت نگهداری و تعمیرات شامل موارد زیر است:

تعیین فلسفه نگهداری و تعمیرات: طراحی مفهوم تعمیر و نگهداری بر اساس بهترین شیوه‌های شناخته شده در این قسمت صورت می‌گیرد. فلسفه‌های نگهداری و تعمیرات به چهار نوع نگهداری و تعمیرات بهره‌ور فراگیر، نگهداری و تعمیرات بر پایه‌ی قابلیت اطمینان، نگهداری و تعمیرات ناب، و نگهداری و تعمیرات چابک تقسیم می‌شود. مفهوم انتخاب شده با استفاده از ترکیبی از استراتژی‌های نگهداری و تعمیرات از قبیل نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه، نگهداری و تعمیرات مبتنی بر شرایط و نگهداری و تعمیرات در حالت اورهال، پیاده‌سازی می‌گردد. از آنجا که هیچ فلسفه‌ای به طور قابل ملاحظه موثرتر از بقیه نیست، مسئله معمولاً شناسایی بهترین ترکیب استراتژی‌ها و سیاست‌ها برای به دست آوردن بهترین نتیجه است.

پیش‌بینی بار نگهداری و تعمیرات:
پیش‌بینی بار نگهداری و تعمیرات یک وظیفه پیچیده در مدیریت نگهداری و تعمیرات است که شامل بسیاری از پارامترهای نامعلوم است و تحت تاثیر عوامل بسیاری از قبیل سن تجهیزات، میزان استفاده، شرایط محیطی و مهارت‌های کارگران می‌باشد. نگهداری و تعمیرات نیاز به استفاده همزمان از منابع مختلف (به عنوان مثال، نیروی انسانی، قطعات یدکی، تجهیزات) دارد؛ در نتیجه فرایند پیش‌بینی بار برای دستیابی به سطح مطلوب عملکرد سیستم نگهداری و تعمیرات ضروری است.

تعیین ظرفیت نگهداری و تعمیرات:
برنامه‌ریزی ظرفیت شامل انتقال بار نگهداری و تعمیرات به منابع مورد نیاز برای برآوردن بار پیش‌بینی شده است. منابع شامل تعداد و مهارت‌های کارکنان، ابزار نگهداری و تعمیرات، کار، مواد، قطعات یدکی و غیره است. جنبه‌های حیاتی ظرفیت نگهداری و تعمیرات عبارتند از شناسایی تعداد مطلوب کارگران، مهارت‌های آنها و ابزار مورد نیاز نگهداری و تعمیرات.

برنامه‌ریزی نگهداری و تعمیرات: برنامه‌ریزی نگهداری و تعمیرات، فرآیند اختصاص منابع به وظایفی است که در یک زمان مشخص در یک فرکانس خاص انجام می‌گیرد. برنامه‌ریزی وظایف باید به برنامه‌های تولید، بهینه‌سازی منابع و کاهش هزینه‌ها توجه کند.

سازماندهی نگهداری و تعمیرات

سازماندهی مدیریت نگهداری و تعمیرات شامل:

طراحی شغل و تخصیص وظایف: طراحی شغل شامل تعریف هر کار در نگهداری و تعمیرات، محتوای کار، روش نگهداری و تعمیرات، مهارت‌های مورد نیاز و ابزار مورد نیاز است. هر کار باید به درستی طراحی شود. مهمترین ابزار برای طراحی و مدیریت شغل، نظم کار نگهداری و تعمیرات است و شامل تمام جزئیات کار مورد نیاز، محل آن، و تمام مهارت‌ها و ابزار مورد نیاز می‌باشد. نظم کار ابزار اصلی مورد استفاده در نظارت، برنامه‌ریزی و گزارش فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات است.
تعیین استانداردهای زمانی: استانداردهای زمانی برای اجزای عمده کارهای نگهداری و تعمیرات تعیین می‌شود. این مورد به کنترل وظایف نگهداری و تعمیرات و بهره‌برداری موثر از منابع کمک می‌کند. همچنین برای برنامه‌ریزی و زمان‌بندی فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات و پیش‌بینی حجم کار مفید است.
مدیریت پروژه: برای بهینه‌سازی و کنترل عملیات نگهداری و تعمیرات کلی، مانند پروژه‌های نگهداری و تعمیرات در حالت اورهال که برای سیستم‌های بزرگ استفاده می‌شود، مدیریت پروژه مورد نیاز است. فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات اغلب بخشی از یک برنامه توسعه عمومی برای سیستم تولید می‌باشد.

پیشنهاد مطالعه : سیر تکاملی فرهنگ نگهداری و تعمیرات (نت) در صنایع

کنترل نگهداری و تعمیرات

فعالیت‌های کنترلی مدیریت نگهداری و تعمیرات عبارتند از:

کنترل کار: با استفاده از تجزیه و تحلیل و کنترل گزارش‌های موجود در یک پایگاه داده که با استفاده از سیستم سفارش کار ایجاد شده، انجام می‌گیرد. حجم کار نگهداری و تعمیرات تحت تأثیر استراتژی نگهداری و تعمیرات است و توسط سیستم مؤثر گزارش‌دهی پشتیبانی می‌شود.

کنترل انبار: کنترل انبار یک عنصر مهم در مدیریت نگهداری و تعمیرات است که در دسترس بودن قطعات یدکی و ابزار را در مقدار مناسب و در زمان مناسب تضمین می‌کند. این فعالیت مربوط به مدیریت قطعات یدکی و تمام ابزار و تجهیزات مورد استفاده در کار نگهداری و تعمیرات است.

کنترل هزینه: به معنی ردیابی تمام اجزای هزینه فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات است که شامل هزینه‌های مستقیم، تولید از دست رفته، تخریب تجهیزات، و پشتیبان‌گیری است. دو عامل هزینه اساسی وجود دارد: هزینه مستقیم سرمایه‌گذاری (به عنوان مثال، کارخانه، تجهیزات، کارکنان) و هزینه‌های غیر مستقیم ناشی از عدم تولید. بسیار مهم است که یک فرایند کنترل هزینه مؤثر و پیوسته داشته باشیم.

کنترل کیفیت: به معنی کنترل کردن کیفیت کار نگهداری و تعمیرات شامل اطمینان از اینکه مطابق استانداردها انجام شده و نتایج مورد انتظار تولید گشته می‌باشد. کنترل با نظارت و آزمایش نتایج نهایی پیرو یک روش کنترل از پیش تعیین شده انجام می‌شود.

نویسنده: مشاور شهابی منش

کارشناس ارشد مهندسی مکانیک از دانشگاه علم و صنعت ایران

The last comment needs to be approved.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.