مشاوران مدیریت با فعالیت‌های متنوع خود (مانند جذب نیروی انسانی مورد نیاز در مدت‌زمان کم، پیاده‌سازی برنامه‌ی گسترده تحول ساختار سازمان و …) می‌توانند به پیاده‌سازی استراتژی و رسیدن به اهداف سازمانی کمک کنند.
اما چه موقع سازمان شما به مشاوران مدیریت نیاز دارد؟ چگونه باید مشاور مناسب را انتخاب کنید؟ برای کسب بهترین نتایج از یک همکاری مشاوره باید چه قدم‌هایی بردارید؟

مشاوران مدیریت
1-کسب اعتبار از خارج سازمان: رهبران یک کسب‌وکار، بهترین شناخت را از بازار موجود دارند. آنها در حال حاضر نیز نظراتی در مورد مشکلات سازمان خود یا فرصت‌های پیش روی آن دارند؛ اما با این حال از فرصت بهره‌مند شدن از نقطه نظرات بی‌طرف بیرونی استقبال می‌کنند.
مشاوران یک دید کلی و جامع و زاویه نگاه متفاوتی نسبت به مدیران سازمان دارند. رهبر و هدایت‌کننده سازمان غالباً تنهاست؛ بنابراین بررسی عقیده‌ی یک متخصص بی‌طرف قبل از اخذ یک تصمیم کلیدی، اطمینان‌بخش‌تر خواهد بود.
2- شما مشغله‌ی بسیاری دارید: در حالیکه برخی از رهبران برای افزایش اطمینان در تصمیم‌گیری‌های خود از نظر مشاوران مدیریت کمک می‌گیرند، برخی دیگر دقیقاً می‌دانند که باید چه کاری انجام دهند؛ اما برای پیاده‌سازی برنامه‌های مورد نظرشان زمان کافی ندارند.
مشاور می‌تواند بر یک پروژه‌ی مشخص با مهلت زمانی معین بدون دغدغه‌هایی که مدیر/رهبر دارد تمرکز کند: دغدغه‌هایی مانند فشار وظایف و فعالیت‌های روزمره و عدم تمرکزهایی که هر فرد در سازمان با آنها مواجه است. وجود این دغدغه‌ها باعث می‌شود که همکاری با مشاوران مدیریت برای پیاده‌سازی برنامه‌ها، به بهره‌وری مالی و زمانی بالاتری نسبت به انجام این فعالیت توسط نیروهای سازمان بیانجامد.
اما توجه داشته باشید، برای کسب بهترین نتیجه از همکاری با مشاوران مدیریت باید زمان کافی به آنها اختصاص دهید. این زمان صرف تبیین خواسته‌های شما و فراهم کردن نیازهای مشاور مانند تحقیق، جمع‌آوری اطلاعات و تصدیق نتایج خواهد شد.
3- دانش تخصصی، مهارت و تجربه: گاهی ممکن است نیاز به مهارت‌، دانش یا تجربه‌ای وجود داشته باشد که در حال حاضر نیروهای سازمان از آن بی‌بهره‌اند. در واقع مشاوران مدیریت تخصص خود را -بدون نیاز به استخدام یک نیروی جدید- به سازمان شما می‌آورند ( که این موضوع به خصوص در مورد پروژه‌های کوتاه‌مدت بسیار مفید است.)
با توجه به همکاری با مشتریان متفاوت، مشاوران مدیریت تجربه‌ی بسیاری دارند. آنها زاویه دید متفاوتی نسبت به یک موقعیت و یک مساله دارند و ممکن است در مورد شیوه حل مشکلات مشابه در صنعت شما، تجربه داشته باشند.

[box type=”custom” color=”#00a8a2″ bg=”#ffffff” fontsize=”18″ radius=”30″ border=”#f4c544″]اگر شما برای یک مشکل خاص به دنبال راه حل می‌گردید، در صدد ایجاد تحول در سازمان خود هستید و یا فرصت‌های جدیدی در بازار می‌بینید اما منابع کمی برای دسترسی به این فرصت‌ها دارید، مشاوران مدیریت پاسخی مناسب برای نیازهای شما فراهم می‌نمایند.[/box]
4- توانایی مواجهه با چالش‌ها: جایگاه بیرونی مشاوران مدیریت باعث می‌شود زاویه دید جدیدی نسبت به سازمان شما داشته باشند. برای نتیجه‌گیری بهتر از همکاری با مشاوران، رهبران سازمان باید از چالش استقبال کرده و آنقدر کنکاش نمایند تا قبل از تصمیم‌گیری، بتوانند همه‌ی جوانب موقعیت یا مشکل را بسنجند.
یک مشاور حرفه‌ای از مواجهه با چالش‌ها هراسی ندارد و جایگاه او در سازمان باعث می‌شود که بر خلاف کارکنان سازمان، از زیر سوال بردن تصمیمات مدیریت پرهیزی نداشته باشد.
بنابراین برقراری یک رابطه‌ی باز و صادقانه با مشاور برای شما حیاتی است. به ویژه در مواقعی مانند تدوین استراتژی‌های بازسازی کسب‌وکار برای خروج از رکود.
5- پوشش سیاسی بی‌طرف: همکاری با مشاوران مدیریت یک راه مناسب برای رسیدن به نتیجه‌ی مطلوب و یا توجیه آن بدون روبرو شدن با اختلافات داخلی است.
این نقش مشاوران به ویژه در مواردی ارزشمند است که افراد قدرتمند در رده‌های بالای سازمانی، از باورها و روش‌های قدیمی حمایت می‌کنند و یا با انجام تغییراتی مانند حذف مشاغل، تحولات استراتژیک یا عملیاتی و تغییرات سود یا دستمزد کارکنان مخالف هستند.
به همین دلیل مشاوران به عنوان افرادی خارج از سازمان، بسیار راحت‌تر از تیم‌های داخل سازمانی یا اعضای هیئت مدیره می‌توانند ذینفعان مخالف را به مدافعین همسو تبدیل نمایند.
وظیفه مشاوران مدیریت در این مناقشات دشوار است، اما پشتیبانی آنها برای مدیران در چنین موقعیت‌هایی ارزش بسیاری دارد.

6- آگاهی از بهترین روش: مشاوران مدیریت از تجربه‌ی کار کردن با مشتریان متفاوت در یک حوزه‌ی مشابه برخوردارند و در موارد بسیاری نیز مشتریان آنها در حوزه‌های متفاوت، مشکلات مشابهی دارند.
این دید گسترده، مشاوران را از ثروت دانش و تجربه در مورد “بهترین تجارب” هم از نظر صنعت و هم از نظر عملیات بهره‌مند می‌کند. بنابراین مشاوران مشکلات معمول را به راحتی شناسایی می‌کنند و راه‌حل‌های کارآمدی را پیشنهاد می‌دهند که قبلاً نتیجه خود را پس داده‌اند.
7-دسترسی به اطلاعات و منابع: مشاورانی که در یک حوزه‌ی مشخص (مانند تحقیقات بازار) تخصص دارند، در سیستم‌ها و داده‌های مورد نیاز برای حوزه خود سرمایه‌گذاری می‌کنند که ممکن است این کار برای خود شرکتها به لحاظ مالی مقرون به صرفه نباشد. داده‌کاوی، تحلیل آماری و تحقیقات بازار نمونه‌ای از این حوزه‌ها هستند.

به طور کلی، مشاوران مدیریت نقاط قوت بسیاری را به سازمان شما می‌آورند و قادرند خدمات مختلفی را به شما ارائه کنند. بنابراین اگر شما برای یک مشکل خاص به دنبال راه حل می‌گردید، در صدد ایجاد تحول در سازمان خود هستید و یا فرصت‌های جدیدی در بازار می‌بینید اما منابع کمی برای دسترسی به این فرصت‌ها دارید، مشاوران مدیریت پاسخی مناسب برای نیازهای شما فراهم می‌نمایند.

این مطلب ترجمه‌ای است از:

http://www.whitecapconsulting.co.uk/blog/seven-reasons-hire-consultant/

2 پاسخ
 1. مسعود گفته:

  شرکت ها اینقدر درگیر مسائل روزمره میشن که کمتر ب سمت استفاده از مشاوره میان ، فکر میکنم حضور مشاوران ب شکل استخدام دائم در شرکت ها که باعث ترویج تفکر استراتژیک باشن فکر بهتریه

  پاسخ
  • مشاور رازقی گفته:

   سلام وقت شما بخیر
   از اینکه نظر خود را با ما در میان گذاشتید متشکریم. همانطور که خود شما اشاره کردید، حضور دائمی در شرکتها باعث درگیر شدن در مسائل جاری و به اصطلاح ایجاد دید “عملیاتی” می‌شود. افراد به سازمان حس تعلق پیدا می‌کنند و وظیفه خود را پیشبرد کارهای شرکت می‌بینند. به همین دلیل حتی اگر رابطه مشاور با یک مشتری رابطه‌ای طولانی‌مدت و متداوم باشد، بهتر است مشاور همواره جایگاه مستقل خود را حفظ کند. به عبارت دیگر مشاور نباید حقوق‌بگیر و پرسنلِ مشتری محسوب شود. این موضوع هم از این بابت مهم است که نگاه برون سازمانی خود را حفظ کند تا بتواند مسائل شرکت را از یک دید بیرونی ارزیابی کند؛ و از طرفی هم قدرت لازم برای شناسایی و نشان دادن مشکلات سازمان را داشته باشد.
   با این حال همانطور که شما هم نوشتید، ترویج تفکر استراتژیک نیاز به رویکردی مستمر دارد و باید تیمی از مدیران ارشد شرکت و مشاور تشکیل شود و دستورجلسات منظمی برای ترویج این دیدگاه تعریف شود. این موضوع باید در درون مدیران شکل بگیرد و مشاور نقش راهنما و مرجع علمی برای تفکر راهبردی را خواهد داشت.
   روزگارتان سازنده

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.