مزایای بازاریابی محتوایی

نویسنده: بدون دیدگاه دسته‌بندی:آموزشی


بازاریابی محتوایی، یک رویکرد استراتژیک بازاریابی است که بر تولید و انتشار محتوای ارزشمند، مرتبط و مداوم برای جذب و حفظ مخاطب هدف متمرکز است و در نهایت مخاطب را به مشتری تبدیل می‌کند.


بازاریابی محتوایی چیست؟

اثربخشی بازاریابی سنتی روز به روز در حال کاهش است، و یک بازاریاب با تفکر رو به جلو می‌داند که قطعا راه بهتری وجود دارد: بازاریابی محتوایی، یک رویکرد استراتژیک بازاریابی است که بر تولید و انتشار محتوای ارزشمند، مرتبط و مداوم برای جذب و حفظ مخاطب هدف متمرکز است تا در نهایت مخاطب را به مشتری تبدیل نماید. با استفاده از بازاریابی محتوایی به جای اینکه خدمات یا محصولات خود را تغییر دهید، با تولید محتوای مفید و مرتبط به مشتریان خود کمک می‌کنید تا بدانند چطور می‌توانند به حل مشکل و رفع نیازهای خود بپردازند.

تعریف بازاریابی محتوایی

در واقع محورِ بازاریابی محتوایی برند، محصولات یا خدمات شما نیست، بلکه مخاطب است؛ مخاطب شما چه دغدغه‌هایی دارد؟ در بازاریابی محتوایی برای خلق ارزش و درگیر کردن مخاطب از ابزارهایی مانند مقالات آموزشی، کتاب‌های الکترونیکی و وبینارها برای پاسخ دادن به سوال‌هایی استفاده می‌شود که افراد نمی‌توانند همانند آن را از منابع دیگر دریافت کنند. در واقع چنانچه شما بتوانید برای پاسخگویی به سوالات و دغدغه‌های مشتریان بالقوه‌ی خود به یک منبع معتبر و موثق تبدیل شوید، احتمال اینکه کسب و کار شما توسط مخاطبان هدف دیده شود و وفاداری و اعتماد آنان را جلب کند بیشتر خواهد بود. به این طریق است که بازاریابی محتوایی به تقویت روابط برند شما با مشتریان کمک کرده و در نهایت می‌تواند به افزایش سودآوری کسب و کار شما منجر گردد.

دلایل کلیدی و فوایدی که استفاده از بازاریابی محتوایی برای کسب و کارها به دنبال دارد:

  • افزایش درآمد کسب و کار از طریق مشتریان فعلی: یکی از دلایلی که سازمانها از بازاریابی محتوایی استفاده می‌کنند، افزایش وفاداری مشتریان فعلی است که می‌تواند در نهایت منجر به افزایش فروش شود.
  • صرفه‌جویی از طریق کاهش هزینه‌های بازاریابی: بازاریابی محتوایی عموما هزینه‌ی کمتر و نتایج بهتری از شیوه‌های سنتی بازاریابی به دنبال دارد.
  • جذب افرادی که مشتریان بالقوه‌ی کسب‌و‌کار هستند: افراد در موتورهای جستجو مانند گوگل به دنبال پاسخ سوالات خود می‌گردند. بنابراین ارائه‌ی پاسخ به سوالات معمول افراد در قالب پست‌های بلاگ، ای‌بوک، ویدئو، و سایر قالب‌های محتوایی می‌تواند به دیده شدن شما در این فضا کمک کند.
  • درگیر کردن مخاطب: ارزش محتوای شما در گرو درگیر شدن مخاطب با کسب‌و‌کار و جلب همراهی او به عنوان علاقمند، مشتری و مبلّغ برند – و در ایده‌آل‌ترین حالت هر سه مورد- است.
  • جذب مشتریان جدید: کسب درآمد هدف نهایی بازاریابی و بالتبع بازاریابی محتوایی است. زمانی که مخاطب به یک کسب‌و‌کار اعتماد کند و بخواهد ارتباط خود را حفظ نماید، تمایل بیشتری برای خرید محصولات و خدمات آن کسب‌و‌کار خواهند داشت.

محتوا حال و آینده‌ی بازاریابی است

به تعریف بازاریابی محتوایی بازگردید و کلمات ارزشمند و مرتبط را حذف کنید. این دقیقا تفاوت بازاریابی محتوایی و تولید محتواهای بی‌فایده‌ای است که برخی شرکت‌ها آن را به شما می‌فروشند. برخی سازمان‌ها اطلاعات زیادی برای شما ارسال می‌کنند که غیرمرتبط و بی‌ارزش هستند و شاید بتوان آنها را اسپم Spam نامید. نکته‌ی جذاب بازاریابی محتوایی همین است؛ محتوای ارزشمند و مرتبط در بین هزاران پیام بازاریابی که افراد روزانه دریافت می‌کنند.

بازاریابی محتوایی به کار زیاد، مداومت و صبر فراوان نیاز دارد بنابراین قبل از شروع این مسیر باید بسنجید که این ویژگی‌ها را در خود می‌بینید یا خیر. اما به هر روی این شیوه‌ی بازاریابی رویکردی ایده‌آل برای خلق یک تجربه‌ی خوب برای مشتریان در عین اثرگذاری مثبت بر کسب و کار شماست.

بازاریابی بدون محتوای عالی غیرممکن است

صرف‌ نظر از روش‌هایی که برای بازاریابی استفاده می‌کنید، بازاریابی باید جزئی از فرآیندهای کار شما باشد و نه یک مسیر مجزا. محتوای با کیفیت بخشی از تمام اشکال و صورت‌های بازاریابی است:

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی: استراتژی بازاریابی محتوایی پیش‌نیاز تدوین استراتژی شبکه‌های اجتماعی است.

سئو: موتورهای جست‌و‌جو به کسب و کارهایی رتبه می‌دهند که محتوای با کیفیت و مداوم تولید کنند.

روابط عمومی: استراتژی روابط عمومی موفق بر اساس محتوایی که برای مخاطبان ارزشمند است شکل می‌گیرد نه شغل آنها.

پرداخت به ازای کلیک: برای اینکه PPC نتیجه‌بخش باشد وبسایت شما باید پشتوانه‌ی محتوایی قدرتمندی داشته باشد.

بازاریابی ربایشی: محتوای با کیفیت کلید جذب ترافیک و لید برای وبسایت است.

استراتژی محتوا: این استراتژی جزئی از اعلب استراتژی‌های بازاریابی محتوایی است.

وبسایت www.contentmarketinginstitute.com مطالب متنوعی را در حوزه‌ی بازاریابی محتوایی را در اختیار گذاشته است که مطالعه‌ی آنها برای علاقه‌مندان این حوزه خالی از لطف نیست.

نویسنده: فرانک نجاتی

در دانشگاه شهیدبهشتی مدیریت بازرگانی خوانده‌ام و به بازاریابی محتوایی و بازاریابی رسانه‌های اجتماعی علاقه‌مندم.