انواع روش تصمیم گیری در مدیریت

نویسنده: بدون دیدگاه دسته‌بندی:آموزشی


روش تصمیم گیری در مدیریت شرکت نجات

روش تصمیم گیری همیشه یک بخش مهم، از زندگی هر مدیر است. تصمیم، یک قضاوت یا انتخاب بین دو یا چند گزینه است و در موقعیت‌های بسیاری در روند مشاوره کسب و کار پیش می‌اید که می‌بایست برای حل مشکلات تا اجرای فعالیتها مهم تصمیم به موقع و درست داشته باشیم . لذا باید بدانیم که روش تصمیم گیری به چه نحوی است و چگونه از این روشها در مدیریت خود استفاده کنیم. در ادامه مقاله سعی شده این روند انواع روش تصمیم گیری در مدیریت توضیح داده شود تا شما به عنوان یک مدیر بدانید به چه ترتیب اقدام کنید.


تصمیم گیری شامل چند مرحله کلی است:

  1. شناخت و تجزیه و تحلیل تصمیم
  2. اتخاذ تصمیم
  3. اجرای تصمیم

در اینجا به بررسی چند روش تصمیم گیری رایج می‌پردازیم که هرکدام دارای مزایا و معایب خاص خود می‌باشند. مهم است بدانیم بیشتر از کدام روش یا سبک استفاده می‌کنیم و به اثرات آن توجه کنیم.

روش تصمیم گیری بر اساس احساسات (EMOTIONAL DECISIONS)

یکی از رایج‌ترین روش ها، روش تصمیم گیری بر اساس احساس بجای منطق است. باید در تصمیمات کسب و کار تا جای ممکن از این روش کمتر استفاده شود.

تصمیم گیری احساسی

تصمیم گیری احساسی

پیشنهاد مطالعه : مدیریت خشم و حسادت

روش تصمیم گیری بر اساس نسخه قبلی (PRESCRIPTIVE DECISION MAKING)

اکثر مواقع، ما بر اساس دانش و اطلاعات قبلی و عادات خود تصمیم می‌گیریم. زمانی که محیط بیرونی تغییر کرده، استفاده از این روش تصمیم گیری ، خطرناک است.

تصمیم گیری بر اساس نسخه قبلی

تصمیم گیری بر اساس نسخه قبلی

روش تصمیم گیری رفتاری (BEHAVIORAL DECISION MAKING)

کاملترین روش تصمیم گیری، تصمیم گیری رفتاری است.

تصمیم گیری رفتاری

تصمیم گیری رفتاری

باید توجه داشت تا زمانی که تصمیمات به اجرا در نیایند، فاقد ارزش هستند. بنابراین تصمیم گیرنده باید یکسری تصمیمات عملیاتی نیز بگیرد.

تصمیم گیری 2

تصمیم گیری ۲

نویسنده: یاسمین رازقی

• دکتری مدیریت بازرگانی-بازاریابی، دانشگاه شهید بهشتی • کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی، دانشگاه علم و صنعت ایران • کارشناسی مهندسی صنایع، دانشگاه علم و صنعت ایران • ۱۷ سال سابقه کار در مشاوره برنامه‌ریزی استراتژیک و برندسازی در شرکتهای کوچک و متوسط • مدیرعامل شرکت نجات

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.