بهترین برنامه توسعه شخصی برای موفقیت چیست؟

بهترین برنامه توسعه فردی تعیین کننده این است که چه چیزی برای ما مهم است، چه هدفی داریم، چه نقاط قوتی برای رسیدن به این هدف داریم، چطور باید به این اهداف برسیم و چه مواردی را باید در طول زمان بهبود ببخشیم. اگر جزو آن دسته‌ای هستید که باور دارید باید خودتان آینده را بسازید و خودتان مسئول توسعه خودتان هستید باید بدانید که چطور برنامه توسعه شخصی بنوسید و یک شخصیت قوی داشته باشید.با نجات همراه باشید تا در ادامه مقاله هرآنچه نیاز هست که درباره‌ی ” بهترین برنامه توسعه شخصی برای موفقیت” بدانید مطلع بشوید.

آشنایی با بهترین برنامه توسعه شخصی برای موفقیت

در این مقاله قصد داریم موضوع بهترین برنامه توسعه شخصی برای موفقیت و طراحی پلن مناسب برای توسعه شخصی را یکدیگر مورد بررسی قرار دهیم. تا انتهای مطلب ما را همراهی کنید. داشتن برنامه برای انجام هر کاری ضروری است. برنامه به شما یک نقشه‌ی واضح و روشن از مسیر پیش رو می‌دهد. فرقی ندارد که در پروژه فعلی به دنبال رشد کسب و کارتان هستید یا برای نگارش کتاب یا مقاله تصمیماتی گرفته‌اید. بدون داشتن برنامه حتی بزرگترین و دقیق‌ترین پروژه ها هم شکست می‌خورند و با موانع زیادی مواجه خواهند شد. نوشتن یک برنامه‌ی خوب برای رسیدن به موفقیت مستلزم صرف وقت و انرژی کافی است.

پیشنهاد مطالعه : توسعه شخصی چیست ؟


بهترین برنامه توسعه شخصی برای موفقیت هم با قدم‌های اولیه شروع می‌شود‌. بنابراین لازم است برای رسیدن به نتیجه کمی صبور باشید. در وهله ی اول باید هدف خود را شناسایی کنید. فقط وقتی هدف روشنی داشته باشید می‌توانید مسیر رسیدن به آن را ترسیم کنید. این اهداف لزوماً قرار نیست خسته‌کننده و تکراری باشند. گاهی الهامات ناگهانی بزرگترین ایده‌ها را در ذهن ما شکل می‌دهند. بنابراین هدفی برای خود تعیین کنید که به شما انگیزه و انرژی بدهد، از شوق آن قلب شما به تپش بیفتد، و احساس کنید رسیدن به این هدف زندگی شما را ارزشمند می‌کند.
پلن یا نقشه‌ی راه برای رسیدن به هدف نیز باید قابلیت اجرا داشته باشد. اگر پلن خود را اجرا کردید و در مسیر دچار شکست شدید جای نگرانی نیست و دنیا به پایان نرسیده است. همیشه گزینه‌های دیگری برای جبران وجود دارند و راه‌های رسیدن به هدف بسیار متنوعند.
میل به پیشرفت و رشد از خصایل افراد موفق جهان است‌. مدیران، ورزشکاران، هنرمندان با هر نژاد، عقیده، ملیت، جنسیت و… راه‌های کشف و استفاده از پتانسیل ذاتی خود را پیدا کرده‌اند. با این حال می‌بینیم که برخی از افراد به اوج می‌رسند و برخی دیگر هیچ پیشرفتی در زندگی خود نمی‌کنند. به نظر شما چه چیزی می‌تواند این دو گروه را از یکدیگر جدا کند؟ احتمالاً درست حدس زده‌اید. انگیزه و برنامه دو سوخت مهم پرواز به سمت توسعه فردی و موفقیت هستند.
در ادامه نکاتی را مطرح می‌کنیم تا برای برنامه‌ریزی در راستای اهداف خود از آن‌ها کمک بگیرید.

ویژگی‌های بهترین برنامه توسعه شخصی برای موفقیت

مکتوب بودن برنامه:

بهترین برنامه‌ها در راستای توسعه شخصی و موفقیت باید به صورت مکتوب باشند. فقط فکر کردن به آن چه که برای بهبود زندگی و شخصیت خود می خواهید انجام دهید، کافی نیست. درست است که ما باید برای کشف رؤیاها و اهداف مهم زندگی خود از قوه تخیل کمک بگیریم و آن را به واقعیت تبدیل کنیم. اما جالب است بدانید که بخش بزرگی از این تخیلات و افکار زمانی قابلیت اجرا پیدا می‌کنند که آن‌ها را روی کاغذ بیاوریم.

نوشتن مثل جادو است که می‌تواند رؤیاهای شما را به دنیای واقعی بیاورد. در واقع با نوشتن از انتزاع گذر می‌کنید و انتزاع به عینیت تبدیل می‌شود. گاهی اوقات منطق جلوی قوه‌ی تخیل را می‌گیرد و ترس از دست نیافتنی بودن یک هدف ما را از فکر در موردش می‌ترساند. اما زمانی که بتوانید افکار و ایده‌های خود را روی کاغذ بیاورید، همه چیز واقعی‌تر جلوه می‌کند و تا حد زیادی مقاومت ذهنی شما برای رسیدن به آن برطرف خواهد شد.

تلفیق اعتدال و کمال طلبی:

اگر زندگی بزرگان را در طول تاریخ مطالعه کنیم می بینیم که بسیاری از آن‌ها مثل بنجامین فرانکلین به دنبال این بودند تا به کمال اخلاقی برسند. در واقع این هدف، رؤیا یا هر تعبیر دیگری که برایش مناسب می‌دانید به گونه‌ای است که هرگز به طور کامل قابل دسترسی نیست. زندگی با داشتن کمال اخلاقی مطلوب تقریباً غیرممکن است. برای این که بحث روشن‌تر شود مثال دیگری را مطرح می‌کنیم.

فرض کنید فردی بخواهد برای توسعه زندگی خود اعتدال پیشه کند. مسلماً این فضیلت به صورت مادام‌العمر نمی‌تواند در تمامی لحظات زندگی فرد ساری و جاری باشد. اما چیزهایی هست که می‌تواند در ساده‌ترین و معمولی‌ترین گام‌های زندگی به کار برد. برای مثال شما حتی حین خوردن وعده‌های غذایی نیز می توانید اعتدال را به کار گیرید. در حقیقت قرار نیست آرزوهای ما هیچوقت به کمال مطلق برسند، اما در طول سفری که به سمت اهدافمان داریم، باید رسیدن به کمال را تمرین کنیم.

تعیین هدف و طراحی گام‌های رسیدن به اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت:

این عادت‌ها و سبک زندگی روزمره ماست که با اعمال تغییرات کوچک می‌تواند در طولانی‌مدت منجر به تغییر در سبک زندگی ما شود. مردم همیشه از این موضوع غافلند که در طول یک سال چه کارهایی از دستشان بر می‌آید. در واقع یکی از نکات کلیدی که حین طراحی برنامه رشد و توسعه فردی نیز باید آن را مورد توجه قرار دهیم، اهمیت پیشرفت‌های کوچک است.

فکر کنید اگر هر روز در زندگی خود یک گام به اهدافتان نزدیکتر شوید، در پایان سال چه بخش قابل توجهی از اهداف خود را محقق کرده‌اید. بنابراین در برنامه‌ توسعه ابتدا هدف بلندمدت خود را مشخص کنید. ممکن است حدود ۵ سال زمان نیاز داشته باشید تا به هدفتان جامه‌ی عمل بپوشانید. حال لازم است تا برای هر سال، ماه، هفته و روز نیز گام‌های کوچک‌تری را طراحی کنید. با هر پیشرفت کوچکی هدف شما دست یافتنی‌تر خواهد شد.

تعیین ارزش‌های زندگی خود:

در قسمت قبلی برای اینکه بهترین برنامه توسعه شخصی برای موفقیت را طراحی کنید پیشنهاد کردیم که اهداف خود را به گام‌های کوچکتر در قالب اهداف کوتاه‌مدت تقسیم کنید. علاوه بر این موضوع شما باید بدانید که برای رسیدن به اهداف مشخص شده چه چیزهایی مهمند. در زندگی همه‌ی ما ارزش‌هایی وجود دارند که زندگی ما را هدایت می‌کنند و چیزهایی هستند که برایمان مهم تلقی می‌شوند. باید در برنامه توسعه خود ارزش‌هایی را روی کاغذ بیاورید که در راستای رسیدن به اهدافتان باشند. اگر اینطور نباشد باید با صداقت تمام به این پرسش پاسخ دهید که در این شرایط چه چیزی را باید عوض کنم؟ هدفم یا ارزش‌های زندگی‌ام را؟

ساختن شعار شخصی:

زمانی که می‌خواهید برنامه‌ی توسعه شخصی خود را تدوین کنید یک شعار مشخص برای خودتان بسازید. معمولاً رسیدن به موفقیت‌های بزرگ یک مسیر طولانی و خسته‌کننده دارد. در این مسیر با موانع و مشکلات زیادی مواجه می‌شوید. چطوری انگیزه خود را در این مسیر حفظ می‌کنید؟ توصیه می‌شود یک شعار مخصوص و به یادماندنی داشته باشید تا هر وقت حین مسیر خسته شدید آن را با خود تکرار کنید. در شعار باید هدف اصلی‌تان را به طور روشن و واضح بگنجانید و به خودتان یادآوری کنید‌.
همینطور یادتان باشد که نیازی نیست همیشه به یک شیوه متداول و خسته‌کننده برنامه‌ریزی کنید. گاهی برای خود فانتزی‌های جدید ایجاد کنید و از آن‌ها لذت ببرید.

در نظر گرفتن زمانی برای ارزیابی:

اگر چه هر چیزی که مطرح کردیم مسیر رسیدن به توسعه شخصی و موفقیت را برای شما هموار می‌کند، اما صرف داشتن برنامه بدون اینکه کیفیت اجرای آن مورد ارزیابی قرار گیرد، کافی نیست. به همین جهت باید هر روز زمانی را به ارزیابی گام‌هایی که آن‌ها را طی کرده‌اید، بپردازید. یک لحظه تأمل قبل از اینکه به خواب بروید بسیار ضروری است. برخی از افراد این ارزیابی را به صورت روزانه انجام می‌دهند، برخی دیگر نیز در بازه‌‌های یک هفته‌ای یا یک ماهه این کار را می‌کنند. در هر حال این مسئله باعث می‌شود تا چشم‌انداز درستی نسبت به ارزش‌ها، اهداف و عادت‌های خود داشته باشید.

برنامه‌ی توسعه شخصی در راستای توسعه مهارت‌های فردی

بسیاری افراد فکر می‌کنند که برنامه توسعه شخصی بیشتر مربوط به افرادی است که شاغل نیستند. اما تحقیقات نشان داده که نمی‌توان توسعه شخصی و توسعه شغلی را از هم سوا کرد. بنابراین حتی اگر اولویت شما رشد کسب و کارتان است، باز هم لازم است تا بهترین برنامه توسعه شخصی برای موفقیت خود را تدوین کنید. کسب و کار شما بدون توسعه شخص شما امکان رشد ندارد.
توسعه حرفه‌ای و یا توسعه کسب و کار حیطه مشخص‌تری نسبت به توسعه شخصی دارد: حوزه‌های رقابت نسبتاً مشخص است، افزایش تخصص مسیر واضح‌تری دارد، و روشهای بسیار زیادی برای کسب علم، دانش و تجربه در حوزه‌های تخصصی و حرفه‌ای در اختیار است. البته اینها در صورتی است که جایگاه استراتژیک خود را تعیین کرده باشید. مثلاً می‌توانید تعریف کنید که در حوزه کاریتان که فروش است، دوست دارید به جایگاه مدیریت فروش برسید. در این صورت نیاز دارید مهارت‌های یک مدیر فروش حرفه‌ای را فرا بگیرید. و این موضوع طی مدت یک سال و با گذراندن دوره‌های فروش حرفه‌ای و کسب تجربه امکانپذیر است.
از طرف دیگر تدوین برنامه توسعه شخصی نیاز به شناخت کافی از خود و واضح کردن چشم‌انداز آینده‌مان دارد. به دلیل اینکه جامعه به ما در خودشناسی یا واضح کردن خواسته‌هایمان کمک چندانی نکرده، وقتی به مرحله اینکه “چه می‌خواهیم” می‌رسیم دچار گیجی می‌شویم. یکی از روشهایی که می‌تواند کمک کننده باشد، همسو کردن توسعه شخصی با توسعه حرفه‌ای ماست. اگر قصد داریم از نظر شغلی یا کسب و کارمان به جایگاه واضحی برسیم، باید علاوه بر الزامات حرفه‌ای ببینیم خود شخص ما نیاز به چه توسعه و یادگیری داریم. مثلاً نیاز داریم مهارت‌های ارتباطی خود را تقویت کنیم یا تفکر مثبت‌تری داشته باشیم و یا ….
برای رسیدن به اهداف بزرگ بهتر است که هم مسیرهای خوبی برای خودمان انتخاب کنیم و  ابزارهای توسعه شخصی را بهتر بشناسیم . همکاران، خانواده و دوستان از بهترین افرادی هستند که می‌توانند در مسیر دستیابی به موفقیت از ما حمایت کنند.

پیشنهاد مطالعه : ابزارهای توسعه شخصی چیست ؟

نتیجه گیری

یک برنامه‌ توسعه شخصی صرفاً تکه‌ای کاغذ نیست که روی آن اهداف، ارزش ها و… نوشته شده باشند. بلکه داشتن بهترین برنامه توسعه شخصی برای موفقیت به معنی قرار گرفتن در یک پروسه و فرآیند رو به جلو است که به مسیر موفقیت منتهی خواهد شد.
شاید فکر کنید وقتی روز، ساعت و … را به اهداف و عادت‌های خود اختصاص می‌دهید، در حال انجام یک کار کمّی هستید. در صورتی که برنامه توسعه شخصی وضعیت برعکسی دارد و کاملاً کیفی است. خود را درگیر تعاریف دیگران از موفقیت نکنید. تعریف موفقیت برای شما دقیقاً همان چیزی است که در ذهن خود به آفرینش آن پرداخته‌اید و با اجرای پلن خود بدست آورده‌اید.

اشتراک گذاری

guest
3 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها