ابزارهای توسعه شخصی چیست؟

تصمیم به توسعه شخصی به این معنی است که افراد مهارت‌ها و توانایی‌های خود را ارزیابی می‌کنند، اهداف قبلی خود را می‌سنجند، برنامه توسعه شخصی می‌نویسند و طوری هدفگذاری می‌کنند که به توانایی‌های بالقوه‌ی خود رنگ واقعیت بخشیده و آنها را بیشینه نمایند. در این مقاله می‌خواهیم به بررسی ابزارهای توسعه شخصی و مسیر موفقیت بپردازیم. تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.

مقدمه‌ای در خصوص ابزارهای توسعه شخصی

در این مقاله می‌خواهیم به بررسی ابزارهای توسعه شخصی و مسیر موفقیت بپردازیم. تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.

در مقاله ” توسعه شخصی چیست؟” گروه مشاورین نجات سعی کردند یک تعریف جامع از توسعه فردی بیان کنند، لذا پیرو روند تحول شخصی آن چه که در ادامه بیان می‌کنیم ابزارهای قدرتمندی هستند که به شما کمک می‌کنند تا با تمام توان به خودسازی بپردازید. در واقع از طریق خودسازی یاد می‌گیرید که مسئولیت زندگی شخصی‌تان را خودتان بر عهده بگیرید.

خودسازی یا توسعه‌ی فردی یک مسیر است که باید به صورت مداوم مورد توجه قرار گیرد. برای این که بتوانید در راستای پیشرفت خود گامی بردارید لازم است تا خودتان را به خوبی بشناسید و این کار هم فقط با برداشتن گام‌های برنامه‌ریزی شده و دقیق امکان‌پذیر است‌.

فرقی هم ندارد که قصد توسعه‌ی کدام حوزه از زندگی شخصی خود را دارید: شغلی، تحصیلی، روابط و …. در ادامه تکنیک‌های لازم برای رسیدن به این هدف را معرفی می‌کنیم.

ابزارهای توسعه شخصی را بشناسیم

در بررسی ابزارهای توسعه شخصی جا دارد که ابتدای کار در خصوص خودشناسی کمی بیشتر صحبت کنیم. زمانی که می‌خواهید رشد پیدا کنید باید کنترل زندگی خود را با تنظیم برنامه‌ها و اهداف شخصی‌تان به دست بگیرید.

ممکن است در حال حاضر جزء کسانی باشید که دیگران برای آن‌ها تصمیم می‌گیرند؛ اگر قصد پیشرفت دارید به هیچ عنوان خود را قربانی خواسته‌ها و اهدافی که دیگران تعیین کرده‌اند نکنید. یک گام به عقب برگردید و فکر کنید.

یک فنجان چای برای خود بریزید و با آرامش خاطر، به نقاط قوت و نقاط ضعف خود فکر و آن‌ها را یادداشت کنید. سپس لیستی از کارهایی که دوست دارید در زندگی انجام دهید تهیه کنید. در نهایت به تجزیه و تحلیل خواسته‌های خود بپردازید.

در ادامه‌ی مبحث ابزارهای توسعه شخصی دومین راه این است که شروع به نوشتن ژورنال کنید.

در واقع نوشتن از بهترین راه‌هایی است که فرد را به شناخت فردی می‌رساند. هر زمان که احساس کردید دنیای شما دچار هرج و مرج و تشویش شده است می‌توانید با نوشتن، اوضاع را تحت کنترل خود در آورید و آرامش را به خود برگردانید.

نوشتن ژورنال به منظور توسعه شخصی

در بحث ابزارهای توسعه شخصی به نوشتن ژورنال اشاره کردیم. برای شروع این کار مراحلی که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد را دنبال کنید. یک دفتر و خودکار در کنار تخت خود قرار دهید‌.

اهمیت این کار از این جهت است که به محض بیدار شدن از خواب و لحظه‌ی به خواب رفتن می‌توانید سریعاً افکارتان را یادداشت کنید. می‌توانید از ژورنال‌های آنلاین نیز به عنوان جایگزین استفاده کنید.

هیچ لزومی ندارد که از یک دستورالعمل مشخص پیروی کنید. با خودتان صادق باشید و آزاد و رها افکارتان را یادداشت کنید.

سانسور کردن افکار جلوی پیشرفت شما را می‌گیرد. هر چقدر این کار را بیشتر انجام دهید خودتان را بهتر درک می‌کنید و در طول زمان احساس بهتری نسبت به خود پیدا خواهید کرد.

قدردانی یکی از مهم‌ترین ابزارهای توسعه شخصی

با شنیدن ابزارهای توسعه شخصی حتما تکنیک‌های عجیب و غریبی به ذهنتان می‌رسد‌؛ شاید هم فکر می‌کنید که این ابزارها قرار است عملکردی مشابه وردهای جادویی داشته باشند. در حالی که حقیقت این چنین نیست. با ساده‌ترین ابزارها می‌توانید مسیر توسعه و پیشرفت خود را هموار کنید.

قدردانی یا به بیان دیگر شکرگزاری گام آغازین توسعه و پیشرفت است. قبل از هر چیزی لازم است تا به ارزشمندی تمامی داشته‌های خود پی ببریم؛ سپس از آن چه که داریم کمک بگیریم تا به چیزهای بزرگتر و ارزشمندتری برسیم. شکرگزاری باعث می‌شود تا متوجه شوید که زندگی یک معجزه است، همچنین شما یک موجود خارق‌العاده هستید که معجزه‌های دیگری را می‌توانید رقم بزنید.
شکرگزاری تا حد زیادی بر سلامتی روحی و جسمی شما تاثیر مثبت می‌گذارد. نسبت به آن‌چه که در زندگی دارید تأمل و تفکر کنید و ببینید از چه راهی به دست آمده است. میزان تلاش خود، سعی و خطاهایی که کردید،

تجاربی که کسب کردید، کمک‌های دیگران و… را بررسی کنید. سپس به کمک آن چه که دریافته‌اید به سراغ کشف راه‌های رسیدنتان به اهداف بزرگتر بروید. گام بعدی بیرون آمدن از منطقه‌ی امن است. باید از منطقه‌‌ی امن خود فاصله بگیرید.

ممکن است این جمله برایتان تکراری باشد اما برای اینکه به دستاوردهای بزرگی در زندگی دست پیدا کنید باید کارهای جدیدی را که هیچوقت جرأت انجام دادنش را نداشتید، شروع کنید. این کار در ابتدای مسیر بسیار سخت خواهد بود و ممکن است شما را با ترس و تردیدهایی مواجه سازد.

اما برای موفقیت، برای کشف خود، برای فراتر رفتن از حال فعلی، لازم است شجاعت به خرج دهید و حاضر باشید ورای ترس‌هایتان گام بردارید.

موفقیت در مسیر توسعه شخصی شرکت نجات

ترک عادات منفی راهی برای توسعه شخصی

یکی از ابزارهای توسعه شخصی ترک عادات منفی گذشته است. عادت هر رفتاری است که در اثر تکرار در ما نهادینه شده و الان دیگر بدون درگیر شدن خودآگاهی ما، در موقعیت‌های خاصی فعال می‌شود. نتیجه این عادات ممکن است برای ما مطلوب یا نامطلوب باشد.

پیشتر هم اشاره کردیم که باید با ترس‌های خود رو به رو شوید. وقتی با ترس‌های خود مواجه و از آنها فراتر می‌روید یک بار برای همیشه عادات منفی و کارهایی که روانتان را آزرده می‌کنند کنار می‌گذارید و از آن‌ها عبور خواهید کرد. خیلی از افراد به موفقیت، شغل و سبک زندگی دیگران حسودی می‌کنند زیرا معتقدند که افراد موفق خیلی آدم‌های خوش شانسی هستند.

در صورتی که حقیقت ماجرا چیز دیگری است. باید عاقلانه به این موضوع فکر کنیم که این افراد چه باورها و عادات منظمی در زندگی خود داشته‌اند که به این جایگاه رسیده‌اند‌. خیلی از این افراد با سعی و تلاش آگاهانه، عادت‌های منفی مثل تنبلی را کنار گذاشته‌اند، ساعت‌های طولانی کار کرده‌اند، به خودشان اعتماد کرده‌اند، و عادات مثبتی را جایگزین کرده‌اند تا در نهایت به مطلوب خود رسیده‌اند.

موفقیت یک شبه بیشتر توقعی است که فضای مجازی برای ما ساخته است اما در واقعیت، باید بهای موفقیت را بدهیم تا بدستش بیاوریم.

به تعویق انداختن، تنبلی، توقع کمک از دیگران، نامنظم بودن و… در زمره‌ی عادات منفی هستند که با رشد شخصی در تضاد می‌باشند. برای ترک عادت‌ها:

  1. در ابتدا باید محرک آغاز عادت را درون خود پیدا کنید. در واقع باید اتفاقی که باعث بروز خودکار آن عادت بشناسید تا بتوانید نحوه‌ی رها شدن از آن را کشف کنید. مثلاً خودتان تصمیم بگیرید از محرک‌هایی که آن عادات را فعال می‌کنند دوری کنید.
  2. با استفاده از اهرم تنبیه تکرار عادت مورد نظر را برای خودتان غیرجذاب کنید.
  3. سعی کنید برای ترک عادات منفی گام‌های کوچک و پلکانی بردارید. اگر در ابتدا گام‌های بزرگ و افراطی بردارید خیلی زود ناامید خواهید شد. مثلا برای سحرخیزی در روز اول سعی کنید نهایتاً یک ربع زودتر از خواب بیدار شوید‌.
  4. تلاش کنید تا ارتباط خوبی با دوستان و خانواده‌ی خود داشته باشید و از آنها کمک بگیرید. آن‌ها می‌توانند برای ترک عادت‌های مخرب همراه خوبی باشند.
  5. عادات مطلوب و جایگزین عادت بد را برای خودتان تعریف کنید. یادتان باشد که ایجاد عادت جدید که خودتان آگاهانه قصد دارید ایجاد کنید نیاز به استمرار، تمرین، پاداش و تداوم دارد. ایجاد عادت جدید بطور متوسط ۶۶ روز طول دارد و این یعنی باید ۳ ماه متوالی، خودتان را نسبت به ایجاد عادت جدید متعهد نگه دارید.

باید شجاع باشید و هر عادتی که در مسیر توسعه و رشدتان سنگ‌اندازی می‌کند را دور بریزید. قرار است بهترین نسخه‌ی ممکن از شما به زودی ایجاد شود.

پیشنهاد مطالعه : بهترین برنامه توسعه شخصی برای موفقیت

اشتراک گذاری

guest
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها