سناریوهای احتمالی از شرایط کسب‌وکار در دولت جدید

نوشته شده توسط: بدون دیدگاه دسته بندی ها:سیاست, فرصت‌آفرینی


آینده کسب و کارها در دولت جدید

آنچه در این مقاله به اختصار خواهید خواند:

با روی کار آمدن دولت جدید و شفاف‌سازی برنامه‌های ریاست جمهوری محترم، تحولاتی در کسب‌وکارها تا سه سال آینده ایجاد خواهد شد که در این مقاله با آن آشنا می‌شویم.


مقدمه

دولت جدید چه تحولاتی ایجاد می‌کند؟ دوران ریاست جمهوری آقای روحانی رو به پایان است و با اعلام شدن نتایج انتخابات 1400، مدیران و صاحبان کسب و کار ابهامات و سؤالات زیادی در رابطه با شرایط پیش رو و آینده‌ی صنعتشان دارند؛ به همین منظور اینجا دید خود را در رابطه با سناریوهای احتمالی با شما در میان می‌گذاریم.

سناریوهای احتمالی

تاریخ نشان می‌دهد که در سه سال اول دولت پیشین، دستاوردهای مهمی مثل برجام انجام شد و وضعیت زندگی و معیشتی مردم بهبود یافت؛ تورم در دوره اول آقای روحانی به 9 درصد رسید اما پس از روی کار آمدن ترامپ و اعمال تحریم‌های ناعادلانه، از ورود ارز به کشور جلوگیری شد و تورم تا 35 درصد رسید. دولت برای جبران کمبودهای خزانه، سخت‌گیری‌های مالی را بیشتر کرد و ارزش ارز را در مقابل پول ملی افزایش داد. در این حین تولید رونق خود را از دست داد، بیکاری بیشتر شد و نرخ تورم شدت یافت. همه‌گیری کرونا نیز فشار اجتماعی و سلامتی بیشتری بر جامعه و کشور وارد کرد. تمامی این موارد منجر به افزایش فقر و ناامیدی شد. چشم‌انداز سلامت، صنعت، تجارت، اشتغال … چندان روشن دیده نمی‌شد.

سناریوی آینده:

  • دولت جدید نقش ویژه‌ای در تحول ایفا خواهد نمود زیرا شاهد آن هستیم که سه جایگاه اساسی مدیریت کشور دیدگاه مشترک و همسویی دارند. بنابراین بنظر می‌رسد طرح‌های توسعه بدون تضاد و به سرعت پیش خواهد رفت.
  • یک پیش‌بینی محتمل آن است که علیرغم تغییرات، برجام بی‌انجام نخواهد ماند. بنظر می‌رسد پیگیری برجام و به ثمر رساندن آن اولویت اول تیم اجرایی کشور باشد، زیرا برای بهبود شرایط کشور نیازمند ورود ارز و فروش نفت می‌باشد و این موضوع با به ثمر رساندن برجام قابل دستیابی است.
  • در صورتی که FATF امضا شود، ایران پتانسیل صادر کردن 5 میلیون بشکه نفت در روز را خواهد داشت. با ارزش فعلی نفت می‌توان تخمین زد که با فروش کف قابل قبول یعنی 4 میلیون بشکه در روز، می‌توان به درآمد ارزی حدود 240 میلیون دلار در روز رسید. این میزان فروش به تنهایی بخش بزرگ هزینه‌های کشور را پوشش خواهد داد. همچنین پول‌های بلوکه شده به ایران بر خواهد گشت که نیاز کشور به ارز و تأمین بودجه را در میان‌مدت پوشش می‌دهد. مبارزه با فساد بطور جدی در دستور کار دولت جدید قرار دارد.
  • صنایع پتروشیمی، گاز و معادن در کشور پتانسیل توسعه بالایی دارند. معادن ما بسیار غنی هستند. پس از پیروزی ریاست جمهوری جدید ارزش معادن در بورس افزایش یافت که دلیل اصلی آن پشتیبانی ایشان از معادن و بخش صادرات مرتبط با این حوزه می‌باشد. صنایع پتروشیمی و پایین‌دستی آن چشم‌انداز بسیار مثبتی در آینده ایران خواهند داشت.
  • یکی از اهداف دولت جدید کاهش نرخ تورم و تک رقمی شدن آن می‌باشد زیرا اولویت بالایی به قشرهای کم درآمد جامعه داده شده و بنابراین می‌توان کاهش نرخ تورم را ظرف امسال و سال آینده پیش‌بینی کرد. وضعیت زندگی و معیشتی مردم در این سه سال بهبود خواهد یافت و سیستم یارانه با رویکردی جدید دوباره پیش برده خواهد شد به نحوی که افراد با درآمد کمتر بتوانند کالاهای گران‌قیمت را با قیمت ارزان‌تری خریداری نمایند.
  • بنظر می‌رسد پروژه‌‌های ایجاد آبادانی تعریف خواهد شد که شامل افزایش بودجه سازمان‌های دولتی در حوزه توسعه زیرساخت و بهبود معیشت خواهد بود.
  • از دیگر سیاست‌های ریاست جمهوری جدید، حمایت از تولید و کمک به توسعه شرکت‌های موجود و همچنین کمک به شرکت‌های دولتی برای استخدام بیشتر می‌باشد که این امر اشتغال‌زایی را بهبود خواهد داد. بنظر می‌رسد در این دولت، تمرکز بیشتری بر تخصصی کردن سیستم مالیات ایجاد خواهد شد و نرخ مالیات روی واردات و تجارت افزایش خواهد یافت.
  • در صورتی که قرارداد با چین نهایی شود صنایع گاز، پتروشیمی، حمل و نقل، غذایی و دفاعی در کشور بهبود خواهد یافت و همچنین فرصت برای مشارکت شرکت‌های ایرانی با شرکای چینی ایجاد می‌شود که می‌تواند توسعه و درآمدزایی خوبی برای این شرکتها به دنبال داشته باشد.

استفاده از مطالب وب سایت نجات  فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت نجات می‌باشد

گروه نجات یک مجموعه مشاوره‌ و آموزش در حوزه مدیریت است که تحت هدایت یک منتور استراتژیک ، ایجاد شده و به شرکتهای خرد و کوچک و هم به شرکتهای متوسط و بزرگ خدمات ارائه میدهد.

تهران، یوسف آباد، خیابان ابن سینا، نبش کوچه ۳۷، پلاک ۹۶، طبقه ۲، واحد ۵، کدپستی:۱۴۳۴۶۵۳۶۱۷

۰۲۱۸۸۰۶۴۰۹۸ |  ۰۲۱۸۸۰۶۴۰۹۹  |  ۰۹۱۰۴۴۴۷۹۱۵

info@nejatco.com