در هر صنعتی که هستید، گروه نجات شریک شما در توسعه و یادگیری است

سبد خرید/ 0 تومان 0

یک پاسخ جامع به سوال "طرح کسب و کار چیست؟"

طرح کسب و کار هم ایده بیزینس را توصیف می‌کند و هم روش دستیابی به آن توضیح داده می‌شود تا ذی‌نفعان (اعم از سرمایه‌گذاران، بانکها، مدیران، یا ...) بتوانند در مورد مشارکت در این کسب و کار و یا نقش خود در پیشبرد آن مطلع شوند و تصمیم بگیرند.
طرح کسب و کار یک سند مکتوب است. مکتوب بودن طرح کسب و کار بسیار مهم است زیرا باعث می‌شود فرضیات و دیدگاههای ضمنی که فرصت‌آفرینان و مدیران در ذهن خود دارند آشکار شده و با رویکرد واقع‌بینانه بررسی گردند. برای تهیه طرح کسب و کار باید اطلاعات واقعی جامعی از منابع مختلف فراهم شود تا اهدافی واقع‌بینانه برای کسب و کار تعیین گردد.

هر آنچه باید در مورد مدل کسب و کار بدانید

اکثراً مدل کسب و کار را در نام رایج آن (بوم یا کانواس) می‌شناسیم. مدل کسب و کار منطق بیزینس و گردش ارزش را از مشتری به فعالیت‌ها و منابع و در نهایت ایجاد سود و هزینه به تصویر می‌کشد. داشتن مدل کسب و کار واضح به شرکتها کمک می‌کند تا از تداوم بیزینس خود اطمینان حاصل کنند، منابع و فعالیت‌ها و روابط کلیدی خود را بشناسند و بر آنها سرمایه‌گذاری کنند، ریشه مشکلات و خطرات کسب و کارشان را بشناسند و برای بهبودها و تغییرات مورد نیاز در سازمان خود تصمیم بگیرند.

در این مقاله با هم مرور می‌کنیم که مدل کسب و کار شامل چه اجزایی است، هر یک از آنها به چه معنی است، و رابطه مدل کسب و کار با استراتژی چیست. آیا داشتن مدل کسب و کار کفایت می‌کند یا در کنار آن نیاز به استراتژی هم داریم؟ در این مقاله با هم به این سؤال جواب می‌دهیم.

تدوین استراتژی، خاستگاه و مفهوم آن

واژه "استراتژی" را بارها شنیده‌ایم. ريشه این کلمه به بیش از 400 سال قبل برمي‌گردد؛ پدر واژه استراتژی كلمه یونانی "Stratçgos" بوده به معنی راهی است که یک ژنرال فکر می‌کند تا جنگ را ببرد.

اما استراتژی چیست؟ بايد توجه داشته باشیم استراتژی یک موضوع تئوریک نیست؛ بلکه یک موضوع تجربی در رابطه با نحوه چیره شدن بر مشکلات دنیای واقع در راه رسیدن به هدف است. استراتژی آن چیزی است که در عمل اتفاق می‌افتد و نه آن چیزی که در اسناد مکتوب شده یا در محدوده فکر باقی مانده است.

چرا استراتژی اینقدر برای کسب و کارها مهم است؟

استراتژی چیست و چه نقشی در دستیابی به اهدافمان دارد؟

استراتژی چیست؟ استراتژی و یا راهبرد، اساساً یک واژه یونانی و به معنای روش تفکر یک سردار جنگی است که چگونه برای پیروز شدن در جنگ، برنامه ریزی می کند. در مفهوم استراتژی، چند موضوع کلیدی وجود دارد:

۱) می‌خواهیم کجا باشیم؟ (اهداف، دلیل وجودی، نتایج و ...)

۲) از کجا بدانیم چه زمانی به آنجا می‌رسیم؟ (تبدیل نیازهای مشتری به سیستم بازخورد واضح)

۳) الان کجا هستیم؟ (مسائل و مشکلات امروز)

۴) چطور به آنجا برسیم؟ (بستن شکاف بین مراحل ۱ تا ۳ به شکل جامع و کامل)

۵) دائماً چه چیزی در محیط اطراف ما در آینده تغییر خواهد کرد و یا الان در حال تغییر است؟

درباره نجات

گروه نجات یک مجموعه مشاوره‌ای در حوزه مدیریت است که تحت هدایت یک منتور استراتژیک ایجاد شده و هم به شرکتهای خرد و کوچک و هم به شرکتهای متوسط و بزرگ خدمات ارائه می‌دهد. ما با مشتریانی از سراسر ایران کار کرده‌ایم. باور داریم که در شرایط فرارقابتی جهان که کشورمان نیز به آن وارد شده، شرکت‌ها نیاز به چارچوب‌ فکری و کاری جدیدی دارند تا بتوانند اثربخش باشند.

عضویت در خبرنامه

اطلاعات تماس

تهران، یوسف آباد، خیابان ابن سینا، نبش کوچه 37، پلاک 96، طبقه 2، واحد 5، کدپستی: 1434653617
info@nejatco.com

02188064098
02188064099
09104447915

نمادها