در هر صنعتی که هستید، گروه نجات شریک شما در توسعه و یادگیری است

سبد خرید/ 0 تومان 0

تاثیر کرونا بر مدیریت منابع انسانی در سازمان‌ها

در زمان بحران‌های بزرگ اتفاقاتی رخ می‌دهد که باعث ایجاد تغییر در روش کار نیروها و رفتار نیروی انسانی می‌گردد، و طولانی شدن زمان این تغییرات باعث نهادینه شدن رفتارهای جدید در نیروی انسانی خواهد شد. بیماری کرونا نیز به این گونه بوده است. روش و فرهنگ کاری نیروی انسانی برای چند ماه تغییر کرده و به شکلی نهادینه شده است و در نتیجۀ این تغییرات، فرایندهای مدیریت منابع انسانی نیز تأثیر خواهند گرفت.

وظایف مدیریت منابع انسانی در سازمان‌ها چیست؟

سازمان‌ها در مدیریت منابع انسانی با چه مسائل مهمی سروکار دارند؟

در شرایط کنونی تحولات جهانی، برای اینکه یک شرکت یا سازمان بتواند به موفقیت در اداره خود دست یابد، باید مدیریت منابع انسانی را به خوبی جاری سازد. مدیریت منابع انسانی موفق شامل وظایف متعددی است تا بتواند با رویکرد یکپارچه‌ای به موفقیت سازمان کمک کند.

چرایی نیاز به تحول در مدیریت منابع انسانی شرکت‌ها

تعریف کلی مدیریت منابع انسانی:

رویکرد جامع و یکپارچه به اشتغال و توسعه کارکنان را مدیریت منابع انسانی تعریف می‌کنند. مدیریت منابع انسانی فرآیندی است که طی آن، سرمایه‌های انسانی با نیازها و الزامات راهبردی سازمان پیوند می‌خورند و ضمن تعیین و تبیین تعهدات و انتظارات متقابل افراد و سازمان، بهره‌وری کارکنان را با بهره‏‌گیری از ظرفیت کامل آن‏ها افزایش می‏‌دهد. اگر رفتار سازمانی با توسعه فرد به عنوان یک "انسان" سرو کار داشته باشد، مدیریت منابع انسانی با توسعه انسان به عنوان یک "فرد شاغل" سر و کار خواهد داشت.

شرکت شما چگونه باید برای نیروهای خود سیستم ارزیابی عملکرد طراحی کند؟

مفاهیم ارزیابی عملکرد

یکی از دلایل اصلی نیاز به طراحی سیستم ارزیابی عملکرد این است که کارکنان می‌خواهند بدانند چه کاری را باید انجام دهند و شرکت از آنان چه انتظاری دارد. برای کارکنان مهم است که بدانند استانداردهای عملکرد در جهت رسیدن به اهداف سازمانی چیست و باید چه مواردی را برای رسیدن به اهداف انجام دهند. طی فرایند ارزیابی عملکرد، شرکت برای کارکنان واضح می‌سازد که آنان کارها را چگونه انجام می‌دهند، چه نوع عملکردی دارند و به کارکنان خود مشورت‌هایی برای بهتر انجام دادن کار در مراتب بعدی ارائه می‌کند.

واکنش‌ها، فعالیت‌ها و نیازهای مدیریت منابع انسانی

در این مقاله قصد داریم به دیدگاه‌هایی که نسبت به مدیریت منابع انسانی وجود دارد، فعالیت‌های واقعی و کلیدی که مدیریت منابع انسانی انجام می‌دهد و چگونگی به مقصد رسیدن این فعالیت‌ها بپردازیم. با انجام چه فعالیت‌هایی می‌توان گفت مدیریت منابع انسانی به اهداف خود رسیده است؟ چه نیازهای کلیدی برای رسیدن به این اهدف وجود دارد؟

نقش‌های واحد مدیریت منابع انسانی

وظایف منابع انسانی تنها مختص به مدیران منابع انسانی سازمان نیست. در یک سازمان رقابتی با فرهنگ حرفه‌ای کاری تمام مدیران صف و ستاد که دارای نیروی زیرمجموعه هستند باید نسبت به مباحث مدیریت نیروی انسانی تسلط داشته باشند.

نکات کلیدی در پرداخت حقوق و مزایا

در یک سازمان می توان از سه رویکرد در پرداخت حقوق و مزایا به کارکنان استفاده کرد:

۱) بر مبنای ارزش شغل برای سازمان (Job-Based Pay)

🔺در این رویکرد، هر یک از شغل های سازمان مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و ارزش نسبی آن برای سازمان تعیین می‌شود.

🔺ارزش شغل، بیان کننده اهمیت آن یا نقش آن در دستیابی سازمان به اهداف خود است. از این جهت ارزش هر شغل در یک سازمان با سازمان دیگر متفاوت است.

🔺عملکرد شاغل در شغل و وضعیت بازار کار تأثیری در ارزش شغل برای سازمان ندارد.

درباره نجات

گروه نجات یک مجموعه مشاوره‌ای در حوزه مدیریت است که تحت هدایت یک منتور استراتژیک ایجاد شده و هم به شرکتهای خرد و کوچک و هم به شرکتهای متوسط و بزرگ خدمات ارائه می‌دهد. ما با مشتریانی از سراسر ایران کار کرده‌ایم. باور داریم که در شرایط فرارقابتی جهان که کشورمان نیز به آن وارد شده، شرکت‌ها نیاز به چارچوب‌ فکری و کاری جدیدی دارند تا بتوانند اثربخش باشند.

عضویت در خبرنامه

اطلاعات تماس

تهران، یوسف آباد، خیابان ابن سینا، نبش کوچه 37، پلاک 96، طبقه 2، واحد 5، کدپستی: 1434653617
info@nejatco.com

02188064098
02188064099
09104447915

نمادها