در هر صنعتی که هستید، گروه نجات شریک شما در توسعه و یادگیری است

سبد خرید/ 0 تومان 0

یک پاسخ جامع به سوال "طرح کسب و کار چیست؟"

طرح کسب و کار هم ایده بیزینس را توصیف می‌کند و هم روش دستیابی به آن توضیح داده می‌شود تا ذی‌نفعان (اعم از سرمایه‌گذاران، بانکها، مدیران، یا ...) بتوانند در مورد مشارکت در این کسب و کار و یا نقش خود در پیشبرد آن مطلع شوند و تصمیم بگیرند.
طرح کسب و کار یک سند مکتوب است. مکتوب بودن طرح کسب و کار بسیار مهم است زیرا باعث می‌شود فرضیات و دیدگاههای ضمنی که فرصت‌آفرینان و مدیران در ذهن خود دارند آشکار شده و با رویکرد واقع‌بینانه بررسی گردند. برای تهیه طرح کسب و کار باید اطلاعات واقعی جامعی از منابع مختلف فراهم شود تا اهدافی واقع‌بینانه برای کسب و کار تعیین گردد.

هر آنچه باید در مورد مدل کسب و کار بدانید

اکثراً مدل کسب و کار را در نام رایج آن (بوم یا کانواس) می‌شناسیم. مدل کسب و کار منطق بیزینس و گردش ارزش را از مشتری به فعالیت‌ها و منابع و در نهایت ایجاد سود و هزینه به تصویر می‌کشد. داشتن مدل کسب و کار واضح به شرکتها کمک می‌کند تا از تداوم بیزینس خود اطمینان حاصل کنند، منابع و فعالیت‌ها و روابط کلیدی خود را بشناسند و بر آنها سرمایه‌گذاری کنند، ریشه مشکلات و خطرات کسب و کارشان را بشناسند و برای بهبودها و تغییرات مورد نیاز در سازمان خود تصمیم بگیرند.

در این مقاله با هم مرور می‌کنیم که مدل کسب و کار شامل چه اجزایی است، هر یک از آنها به چه معنی است، و رابطه مدل کسب و کار با استراتژی چیست. آیا داشتن مدل کسب و کار کفایت می‌کند یا در کنار آن نیاز به استراتژی هم داریم؟ در این مقاله با هم به این سؤال جواب می‌دهیم.

تدوین استراتژی، خاستگاه و مفهوم آن

واژه "استراتژی" را بارها شنیده‌ایم. ريشه این کلمه به بیش از 400 سال قبل برمي‌گردد؛ پدر واژه استراتژی كلمه یونانی "Stratçgos" بوده به معنی راهی است که یک ژنرال فکر می‌کند تا جنگ را ببرد.

اما استراتژی چیست؟ بايد توجه داشته باشیم استراتژی یک موضوع تئوریک نیست؛ بلکه یک موضوع تجربی در رابطه با نحوه چیره شدن بر مشکلات دنیای واقع در راه رسیدن به هدف است. استراتژی آن چیزی است که در عمل اتفاق می‌افتد و نه آن چیزی که در اسناد مکتوب شده یا در محدوده فکر باقی مانده است.

چرا استراتژی اینقدر برای کسب و کارها مهم است؟

تاثیر کرونا بر مدیریت منابع انسانی در سازمان‌ها

در زمان بحران‌های بزرگ اتفاقاتی رخ می‌دهد که باعث ایجاد تغییر در روش کار نیروها و رفتار نیروی انسانی می‌گردد، و طولانی شدن زمان این تغییرات باعث نهادینه شدن رفتارهای جدید در نیروی انسانی خواهد شد. بیماری کرونا نیز به این گونه بوده است. روش و فرهنگ کاری نیروی انسانی برای چند ماه تغییر کرده و به شکلی نهادینه شده است و در نتیجۀ این تغییرات، فرایندهای مدیریت منابع انسانی نیز تأثیر خواهند گرفت.

وظایف مدیریت منابع انسانی در سازمان‌ها چیست؟

سازمان‌ها در مدیریت منابع انسانی با چه مسائل مهمی سروکار دارند؟

در شرایط کنونی تحولات جهانی، برای اینکه یک شرکت یا سازمان بتواند به موفقیت در اداره خود دست یابد، باید مدیریت منابع انسانی را به خوبی جاری سازد. مدیریت منابع انسانی موفق شامل وظایف متعددی است تا بتواند با رویکرد یکپارچه‌ای به موفقیت سازمان کمک کند.

تعریف مشتری مداری، مفهوم و اصول مشتری مداری سازمان

 آیا شرکت ما مشتری مدار است؟

بارها شنیده‌ایم بعضی گرایشات برای موفقیت شرکت خیلی مهم هستند: بازار محوری؛ مشتری مداری؛ برند محوری و ... . این "مدار"ها و "محور"ها به چه معنی هستند؟ چطور می‌توانیم این محوریت‌ها را در شرکتمان ایجاد کنیم؟ اصلاً پیدا کردن یک "مدار" یا "محور" جدید چه اهمیتی دارد؟

اهمیت مدیریت استرس در مدیران و راهکارهای آن

چرا مدیریت استرس در مدیران اهمیت ویژه‌ای دارد؟

مدیری را تصور کنید که وقتی همه‌ی کارها خوب پیش می‌رود صبور و آرام و حمایتگر است. مدیران ارشد از عملکردش رضایت دارند، اعضای تیم او بهره‌وری بالایی در کار خود دارند و همکاران او نیز از این همکاری راضی‌اند. اما زمانی که کارها از روال عادی و مطلوب خارج می‌شود -پروژه‌ها عقب می‌افتد، سازمان/واحد با کمبود بودجه مواجه می‌شود، مدیران او را بازخواست می‌کنند و عملکرد او را زیر سوال می‌برند- سبک مدیریتی او به طور محسوسی تغییر می‌کند: پریشان و زودرنج می‌شود، دوست ندارد ارتباط زیادی با اعضای تیمش داشته باشد و در نتیجه کل تیم تحت مدیریت او وضعیت جدیدی پیدا می‌کنند، همه درباره‌شان می‌گویند: “این تیم در مواقع فشار و بحران عملکرد ضعیفی دارد.” و تصویر مشخصی در ذهن کارکنان و همکاران چنین مدیری شکل می‌گیرد: “ما انگار به طور هم‌زمان با دو نوع مدیر مختلف کار می‌کنیم.”

چطور یک برنامه توسعه فردی بنویسیم؟

یک برنامه توسعه فردی به افکار ما ساختار و چهارچوب می‌بخشد، ایده‌هایی که برای توسعه خود داریم را تبدیل به یک برنامه مدون می‌کند و باعث می‌شود جزئیات را از قلم نیندازیم؛ بدین شکل سبب می‌شود برنامه‌های قابل اجرا و واقع‌بینانه داشته باشیم.

نوشتن برنامه توسعه فردی فرآیندی است که طی آن مشخص می‌شود چه چیزی برای ما مهم است، چه هدفی داریم، چه نقاط قوتی برای رسیدن به این هدف داریم، چطور باید به این اهداف برسیم و چه مواردی را باید در طول زمان بهبود ببخشیم.

برند چیست؟ سه زاویه مکمل برای بررسی برند

امروزه همه می‌دانند که برند یکی از دارایی‌های ارزشمند و یکی از عوامل موفقیت هر کسب‌وکار است، این که مشتریان کالا نمی‌خرند بلکه برند می‌خرند. اما برند چیست؟ اینجا قصد داریم فلسفه برند و نقش آن را در زندگی و کارمان بررسی کنیم و ببینیم که برند را از چه زوایایی می‌توان تعریف کرد.

هدف این مقاله ارائه چارچوبی برای دسته‌بندی مفاهیم برند است. از فیدبکهایی که ارائه شده متشکرم و برای افرادی که علاقه به مطالعه بیشتر در این زمینه دارند، چند مرجع اصلی در پایان مقاله ذکر شده است.

چرایی نیاز به تحول در مدیریت منابع انسانی شرکت‌ها

تعریف کلی مدیریت منابع انسانی:

رویکرد جامع و یکپارچه به اشتغال و توسعه کارکنان را مدیریت منابع انسانی تعریف می‌کنند. مدیریت منابع انسانی فرآیندی است که طی آن، سرمایه‌های انسانی با نیازها و الزامات راهبردی سازمان پیوند می‌خورند و ضمن تعیین و تبیین تعهدات و انتظارات متقابل افراد و سازمان، بهره‌وری کارکنان را با بهره‏‌گیری از ظرفیت کامل آن‏ها افزایش می‏‌دهد. اگر رفتار سازمانی با توسعه فرد به عنوان یک "انسان" سرو کار داشته باشد، مدیریت منابع انسانی با توسعه انسان به عنوان یک "فرد شاغل" سر و کار خواهد داشت.

مشاوره مدیریت چیست و مشاور دارای چه ویژگی هایی باید باشد؟

اهمیت مشاوره از دیدگاه دینی و تاریخی

خداوند به پیامبر خود می­فرماید: و در کارها با آنان (مردم) مشورت کن! اما هنگامی که تصمیم گرفتی، (قاطع باش! و) بر خدا توکل کن! (آل عمران، 159) امام علی (ع) نیز بر اهمیت مشورت تأکید کرده و فرموده­‌اند: پیش از تصمیم­‌گیری، مشورت کن و پیش از عمل بیاندیش! در فرهنگ ایرانی نیز مشورت یا به بیان ایرانی آن رایزنی، جایگاهی ویژه داشته تا جایی که نقل شده بر تاج انوشیروان نوشته شده بوده: در کارها مشورت کنید! تمامی این موارد بیان کننده اهمیت و قدمت مشاوره هستند. اما با چه کسی باید مشورت کرد و مشاور چگونه شخصیتی باید داشته باشد؟ در این نوشته سعی دارم تا بر اساس تجربیات و علمی که طی سالیان اخیر در صنعت مشاوره مدیریت کسب کرده‌­ام به این پرسش پاسخ دهم. مشاوره مدیرت

توسعه شخصی (توسعه فردی) چیست؟

فرآیند بهبود و رشد شخص از طریق تقویت مهارت‌های شخصی و شغلی، افزایش دانش و آگاهی، و خلق ثروت -مادی و معنوی- را توسعه شخصی (توسعه فردی) می‌نامند. تصمیم به توسعه شخصی به این معنی است که افراد مهارت‌ها و توانایی‌های خود را ارزیابی می‌کنند، اهداف قبلی خود را می‌سنجند و طوری هدفگذاری می‌کنند که به توانایی‌های بالقوه‌ی خود رنگ واقعیت بخشیده و آنها را بیشینه نمایند. توسعه فردی نه تنها به خود شخص، که به بسیاری از مدیران کسب‌و‌کارها کمک کرده تا کارکنانی با انگیزه و بهره‌ور داشته باشند و همچنین به بسیاری از افراد جسارت بخشیده تا کسب‌وکار خود را شروع نمایند.

دلایل و راهکارهای استرس شغلی

استرس شغلی مشکلی فراگیر است که نه  تنها بر سلامت کارکنان تاثیر می‌گذارد، بلکه بر بهره‌وری سازمان‌ها نیز موثر است. استرس شغلی زمانی به وجود می‌آید که تعداد و ترکیب وظایف فرد به قدری زیاد شده که دیگر از عهده‌ی مدیریت کردن آن بر نمی‌آید. استرس شغلی عوامل گوناگونی دارد. برای مثال یک فرد ممکن است با افزایش نیازهای محیط کاری مانند افزایش ساعات کاری یا سطح وظایف تحت فشار روانی قرار بگیرد. فرد دیگری ممکن است به علت تضاد و تعارض با مدیران و همکاران، تغییرات دائمی و مواردی که امنیت شغلی‌اش را تهدید می‌کند دچار استرس شود. اتفاقی که در محیط کاری برای یک شخص استرس‌زاست ممکن است برای شخص دیگری صرفا چالش برانگیز باشد، زیرا ساختار شخصیتی، زندگی شخصی و سلامت عمومی مستقل از شرایط کاری بر نحوه‌‌ی رویارویی فرد با عوامل محیطی موثر  است.

مدیریت استرس شغلی

7 روش توسعه کسب‌و‌کار؛ مشتری مداری

در شرایط اقتصادی کنونی، لازم است کسب‌وکارها راه‌هایی برای بقا، بهبود عملیات و افزایش درآمد خود بیابند. یکی از مسیرهایی که می‌تواند به توسعه کسب‌و‌کار بینجامد، استراتژی‌ مشتری محور است:

چرا سفر یادگیری؟ راهنمای جامع برای یک تجربه یادگیری متمایز

سفر کردن از آنجا که با مشاهده و کسب تجربه همراه است، فرصتیست برای یادگیری و تغییر نگاه. در سفر چهارچوب‌ها و عادت‌هایمان را کنار می‌گذاریم و آماده‌ی کسب تجربیات جدید هستیم. از قید و بند درگیری‌های روزمره رها می‌شویم و در محیط جدید و در کنار افراد جدید، پذیرش بیشتری برای رویکردی نوین به زندگی خود خواهیم داشت. بنابراین سفر یادگیری یک قالب برجسته و متمایز برای کسب دانش و تجربه در مورد زندگی، شغل و کسب‌وکار است.سفر یادگیری

شرکت شما چگونه باید برای نیروهای خود سیستم ارزیابی عملکرد طراحی کند؟

مفاهیم ارزیابی عملکرد

یکی از دلایل اصلی نیاز به طراحی سیستم ارزیابی عملکرد این است که کارکنان می‌خواهند بدانند چه کاری را باید انجام دهند و شرکت از آنان چه انتظاری دارد. برای کارکنان مهم است که بدانند استانداردهای عملکرد در جهت رسیدن به اهداف سازمانی چیست و باید چه مواردی را برای رسیدن به اهداف انجام دهند. طی فرایند ارزیابی عملکرد، شرکت برای کارکنان واضح می‌سازد که آنان کارها را چگونه انجام می‌دهند، چه نوع عملکردی دارند و به کارکنان خود مشورت‌هایی برای بهتر انجام دادن کار در مراتب بعدی ارائه می‌کند.

صفحه1 از3

درباره نجات

گروه نجات یک مجموعه مشاوره‌ای در حوزه مدیریت است که تحت هدایت یک منتور استراتژیک ایجاد شده و هم به شرکتهای خرد و کوچک و هم به شرکتهای متوسط و بزرگ خدمات ارائه می‌دهد. ما با مشتریانی از سراسر ایران کار کرده‌ایم. باور داریم که در شرایط فرارقابتی جهان که کشورمان نیز به آن وارد شده، شرکت‌ها نیاز به چارچوب‌ فکری و کاری جدیدی دارند تا بتوانند اثربخش باشند.

عضویت در خبرنامه

اطلاعات تماس

تهران، یوسف آباد، خیابان ابن سینا، نبش کوچه 37، پلاک 96، طبقه 2، واحد 5، کدپستی: 1434653617
info@nejatco.com

02188064098
02188064099
09104447915

نمادها