رشد و موفقیت شرکتهای SME (کسب و کارهای کوچک و متوسط) به عوامل گوناگونی بستگی دارد. ۱۰ عامل موثر بر موفقیت و یا شکست شرکتهای SME عبارتند از:

  1. افزایش رقابت
  2. سرعت دگرگونیهای قیمت بازار و مواد اولیه
  3. افزایش توقعات مشتریان
  4. مدیریت نیروی انسانی و نگهداشتن قدرت رقابتی در قیمت و تخفیف
  5. پیچیدگی شبکه فروش و کاهش وفاداری خریداران
  6. تکنولوژی نوین
  7. مدیریت توسعه و برنامه ریزی کالا
  8. مدیریت نوین، چابک و حرفه ای
  9. شاخصهای دقیق برای تمامی فرایندهای کلیدی
  10. مدیریت ریسک بعنوان ساختن آینده

از اینرو با توجه به چالشهای شرکتهای SME شرایطی که مدیران برای تجدید حیات شرکت باید به آنها توجه ویژه ای داشته باشند را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

🔹شما باید یک core business داشته باشید که پتانسیل رشد و سودآوری دارد و کسب و کار خود را حول این هسته از نو بنا کنید.

🔸تغییرات شرکت ناگهانی نیستند و به زمان نیاز دارند. در عین حال اگر خیلی دیر شروع شوند، ممکن است با شکست همراه باشند.

🔹تغییرات شرکت نیاز به نقدینگی و پول دارد. معمولاً در مراحل اولیه (برای مهندسی مجدد و تأمین منابع مالی لازم) هزینه‌ها بالا خواهد رفت. این پول باید از داخل یا خارج از سازمان تأمین شود.

🔸تجدید حیات سازمان نیاز به چشم انداز دارد، یعنی یک هدف واضح که شرکت شما به سمت آن حرکت می‌کند. چشم‌انداز به شرکت شما هم هدف و هم انگیزه می‌دهد.

🔹مدیریت شرکت نه تنها باید بخواهد که این تحولات ایجاد شود، بلکه باید مهارتهای ایجاد این تحولات را نیز داشته باشد. در صورت لزوم باید از منابع خارجی برای تأمین مهارتهای مورد نیاز استفاده شود.

🔹مدیران به تنهایی نمی‌توانند شرکت را با موفقیت متحول کنند. باید سایر ذینفعان مانند تأمین‌کنندگان، مشتریان، کارکنان، بانکها، سهامداران و غیره نیز از آنها پشتیبانی کنند.

🔸باید به ذینفعان توضیح دهید که چگونه می‌خواهید شرکت را از این وضعیت خارج کنید. برای اطمینان دادن به آنها، باید یک رویکرد مشخص داشته باشید و هر جا لازم است، از کمک افراد متخصصی که ذینفعان شما می‌توانند به آنها اعتماد کنند استفاده کنید.

🔹باید صادقانه ببینید که آیا تعهد، انرژی و اشتیاق لازم برای نجات شرکت خود را دارید؟ یا آنقدر خسته و ناامید هستید که نمی‌خواهید با این موضوع روبرو شوید؟

“پروفسور نجاتی گیلانی”

رشد و موفقیت شرکتهای SME

رشد و موفقیت کسب و کارهای کوچک و متوسط

رشد و موفقیت کسب و کارهای کوچک و متوسط