فرصت ها وچالش ها در محیط رقابتی پساتحریم

نوشته شده توسط: بدون دیدگاه دسته بندی ها:سیاست


آنچه در این مقاله به اختصار خواهید خواند:

وقتی تحریم‌ها برداشته شوند، چه فرصت‌ها و چالش‌هایی برای صاحبین کسب‌وکارها به دنبال دارد؟


سال ۹۵ سالی است که چالش های بسیار زیادی برای تولید کنندگان ، مشتریان، بازرگانان و کسب و کارهای مختلف به وجود خواهد آمد. در این سال ما وارد شرایط پساتحریم با تمامی فرصت ها و تهدیدهای آن خواهیم شد. کشور از چهارچوب های دولت فرمایی به بازار محوری وارد خواهد شد. در چهارچوب سیستم اقتصادی جهان، در اصل ما از سیستم Command Economy وارد سیستم Market Economy خواهیم گشت. سیستم مارکت اکونومی باعث خواهد شد که ما نیاز پیدا کنیم کالای خود را با کیفیت بسیار بیشتر و قیمتی پایین تر به بازار ارائه کنیم تا بتوانیم اول بقاء و دوم موفقیت خود را حفظ نماییم. بسیاری از شرکت های ما هنوز شاخص های Command Economy را دارند و ساختارهای سازمانی آنها توام با فرایندهای کاری بسیار پیچیده و هزینه بر می باشد. این ساختارها سبب شده اند که فرهنگ هزینه کردن، راحتی و بهره وری پایین در سازمان ها بوجود آید، سهام دار و مدیرعامل همیشه کارهای معاونین خود را انجام دهند و معاونین کارهای کارشناسان خود را به عهده بگیرند. این امر سبب شده که تمامی سازمان روزانه فکر کنند و روزانه چالش های خود را در چهارچوب بحران و نگرانی حل نمایند. در فرایندهای پساتحریم این امر ما را به نابودی خواهد کشاند.

ما باید تفکر خود را در سازمان راهبردی و فرایندهای کاری خود را بر اساس بازار و رقابت دوباره ویران کرده و از نو بسازیم. ساختن ساختمان های بزرگ بر روی زیرساخت های ضعیف موثر نیست. قابلیت سازی نیروی انسانی و دیگر منابع باید در چهارچوبی هدف محور، سود محور و مشتری محور صورت پذیرد. مشتریان ما دیگر حاضر نخواهند بود برای ماههای آینده خود خرید کنند. آنها می خواهند در چهارچوب ناب خریدهای خود را مرتب و کوتاه مدت انجام دهند تا بتوانند موجودی خود را کنترل کرده و نقدینگی خود را موثرتر نمایند. مشتریان دیگر کالا نمی خواهند آنها کالا را در چهارچوب برند خریداری خواهند کرد و برندی را انتخاب میکنند که سازمان و کارکنان با آن متحد باشند. ما باید بر اساس بازار خود را به حرکت درآوریم تا بتوانیم از هم افزایی هایی که شرایط پساتحریم ایجاد خواهد کرد استفاده کرده و به مقام بالایی که سزاوار آن هستیم دست یابیم.

ما دوست داریم در این فرایند شریک شما باشیم.

برچسب‌ها:
نویسنده: یاسمین رازقی

• دکتری مدیریت بازرگانی-بازاریابی، دانشگاه شهید بهشتی • کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی، دانشگاه علم و صنعت ایران • کارشناسی مهندسی صنایع، دانشگاه علم و صنعت ایران • ۱۷ سال سابقه کار در مشاوره برنامه‌ریزی استراتژیک و برندسازی در شرکتهای کوچک و متوسط • مدیرعامل شرکت نجات

استفاده از مطالب وب سایت نجات  فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت نجات می‌باشد

گروه نجات یک مجموعه مشاوره‌ و آموزش در حوزه مدیریت است که تحت هدایت یک منتور استراتژیک ، ایجاد شده و به شرکتهای خرد و کوچک و هم به شرکتهای متوسط و بزرگ خدمات ارائه میدهد.

تهران، یوسف آباد، خیابان ابن سینا، نبش کوچه ۳۷، پلاک ۹۶، طبقه ۲، واحد ۵، کدپستی:۱۴۳۴۶۵۳۶۱۷

۰۲۱۸۸۰۶۴۰۹۸ |  ۰۲۱۸۸۰۶۴۰۹۹  |  ۰۹۱۰۴۴۴۷۹۱۵

info@nejatco.com