برند یا نام‌تجاری چیست؟

نویسنده: بدون دیدگاه دسته‌بندی:آموزشی


تا چه حد با واژه ی برند (Brand) یا نام تجاری آشنا هستید؟
چرا باید دنبال برند باشیم؟
یک برند، چه ارزش و یا جایگاهی را می تواند بدست آورد؟


برند، خاطره‌ای است که مشتریان به یاد می‌آورند و مرتبط به تجارب مثبت و منفی آنها از برند است. برندسازی، تنها فعالیتی در جهت شناساندن شرکت و یا بازاریابی نیست، بلکه همه تجربیاتی که یک مشتری از شرکت دارد را در برمی‌گیرد.

در فضای فرارقابتی، ارزشهای جامعه پیچیده‌تر و گیج‌تر می‌شوند و به همین دلیل مردم به برندهایی علاقه‌مند می‌گردند که ارزشهای آنها واضح باشند.

رابطه تنگاتنگ استراتژی و برند

 رابطه تنگاتنگ استراتژی و برند

تصورات اشتباه در رابطه با برندسازی:

❌ برندسازی، زمانبر و دشوار است.
❌ برندسازی، بسیار پرهزینه است.
❌ برندسازی برای یک شرکت کوچک، کاملاً غیر ضروری است.
❌ تمام طراحان مثل هم هستند و یک لوگو برای ما می‌سازند.
❌ برندسازی سریع نتیجه می‌دهد.

جایگاه برند:

مثبت: افراد از برند شما تعریف می کنند، از شما تشکر می کنند، مشتریان وفادار دارید، نیاز به تبلیغات سنگین ندارید، افراد شما را به یکدیگر توصیه می کنند.

قوی: افراد زیادی برند شما را می شناسند، اسم آن را شنیده اند، تبلیغات آن را به خاطر می آورند و این افراد، درک مشترکی از برند شما دارند.

منفی: افراد از برند شما شکایت می کنند، مشتریان وفادار و تکراری کمی دارید، نیاز به تبلیغات سنگین دارید ولی باز نتیجه ی آن مطلوب نیست، افراد شما را به هم توصیه نمی کنند.

ضعیف: افراد کمی برند شما را می شناسند یا فقط یک ناحیه جغرافیایی آن را می شناسند، تبلیغات آن را به خاطر نمی آورند و افراد، درک واضحی از جایگاه و معنای برند شما ندارند.

جایگاه برند

 جایگاه برند

به خاطر داشته باشید:

  1. نام تجاری، تبلیغات نیست و بدون ارزش‌های آن، تبلیغات فقط هزینه است.
  2. برندهای باهوش، جایگاه خود را برای جذب مشتریانِ بیش از یک طبقه ی اجتماعی تنظیم می‌نمایند.

“پروفسور نجاتی گیلانی”

مفهوم برند

نویسنده: یاسمین رازقی

• دکتری مدیریت بازرگانی-بازاریابی، دانشگاه شهید بهشتی • کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی، دانشگاه علم و صنعت ایران • کارشناسی مهندسی صنایع، دانشگاه علم و صنعت ایران • ۱۷ سال سابقه کار در مشاوره برنامه‌ریزی استراتژیک و برندسازی در شرکتهای کوچک و متوسط • مدیرعامل شرکت نجات